Connect with us

Genel

THK KİRA BEDELLERİNİ YENİDEN BELİRLEYECEK

-

Yayınlandı

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, mahkeme kararıyla kurumu idare etmek üzere atandıklarını belirterek, “Hedefimiz, buranın mal varlığını korumak ve kollamak. Kiraları yeniden belirleyeceğiz.” dedi.

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı,  yaptığı açıklamada, THK’nin bu yıl 95’inci yaşının kutlanacağını, kurumun Atatürk tarafından ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak amacıyla kurulduğu söyledi.

THK’nin tarihsel gelişim süreci, yönetimi, gelirleri ve uluslararası iş birlikleri hakkında bilgi veren Aşcı, “Atatürk, THK’yi kurarken gelirleriyle birlikte kuruyor. THK’nin geçmiş dönemlerdeki karar defterlerine baktığımızda, bütçelerindeki disiplin, bakanlıklardaki, kamu idarelerindeki bütçe disipliniyle aynı olduğu görülüyor. Bütçenin takibi var, kalemleri var, kalemler arasında harcamaların nasıl yapılacağı var. Şubelerin nasıl denetleneceği var. Devletteki nizam burada kurulmuş, gelirlerle desteklenmiş, harcamalar da kuruş kuruş takip edilmiş.” diye konuştu.

“Biz, 9. Sulh Hukuk Mahkemesi kararıyla kurumu mal varlığı ve idari yönleriyle idare etmek üzere kayyum olarak atandık. THK’nın her türlü yönetim organı şu anda bizde.” diyen Aşcı, acil ele alınması gereken konuları belirlediklerini ve ona göre hareket etmeye başladıklarını anlattı.

Kurumun toplam borcu 1,7 milyar lira

Zarara uğratılan kurumun borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalarla görüştüklerini ve sürecin devam ettiğini aktaran Aşcı, kurumun, 1,2 milyar lirası bankalara olmak toplam 1,7 milyar lira borcu bulunduğunu belirtti.

Kurumun kurtuluşunun borçların yeniden yapılandırılmasında olduğunu anlatan Aşcı, “Hedefimiz, buranın mal varlığını korumak ve kollamak. Kurumun mal ve mülklerinin kira gelirlerinden memnun değiliz. Kiralar ya tahsil edilmemiş ya da çok düşük. Bu nedenle anlaştığımız bir şirket var. Bu şirket, kurumun mallarının bulunduğu yerlerdeki kiraların rayiç bedellerini araştırarak, kurumun malının kirasının ne kadar olması gerektiğini bize rapor halinde sundu. Biz de bunlara göre kiraları yeniden belirleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Milletin malı, milletin hizmetinde olsun”

Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında THK’ye ait otelin, önce AFAD ekiplerine, sonra evleri hasar gören kişilerin kullanımına açıldığını anımsatan Aşcı, “Milletin malı, milletin hizmetinde olsun.” dedi.

Aşcı, THK’nin 2010 yılına kadar Atatürk’ün verdiği direktifler doğrultusunda havacılığı Türk gençliğine sevdirmek, tanıtmak ve buradan savaş pilotluğuna kadar giden eğitim sürecinde faaliyette bulunmak üzere çalışmalarını sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Büyük vizyona uygun olarak milletin bağışlarıyla İzmir Efes, Antalya Karain, Eskişehir İnönü, Erzincan’da olmak üzere 4 havaalanımız var. Bunlardan Eskişehir İnönü’de bin dönüm arazi üzerine kurulmuş, 400 öğrenciyi aynı anda barındırabileceğimiz muazzam bir eğitim tesisimiz var. 2010’da havacılık ve uzay eğitimleri verilmek üzere Etimesgut’ta THK Üniversitesi kurulmuş. Üniversitenin yanında havaalanı var, orada bulunan THK Teknik’te uçaklara bakım ve tamir yapan şirketimiz var. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi uçuş okulu olan THK Uçuş Okulu bulunuyor. Eğitim sonrası öğrencilerimiz, THY’de yardımcı pilot olarak işe başlayabiliyor. Akademik eğitim, pratik uygulama, havaalanı var. Çok doğru bir karar ancak yönetim zafiyetleri nedeniyle üniversite gelişememiş, ekonomik sıkıntılar yaşamışlar. Çok pahalı olan uçuş eğitimi için öğrenciler tam burslu alınmış. Öğrencilerin bir kısmından sadece eğitim ücreti almışlar. Eski yönetimden kalan 200 öğrenci var, onları mezun etmeye çalışıyoruz. Çünkü o çocukların hiçbir suçu yok.”

Bir işletmenin geliri olmadan hayatta kalma şansı olmadığını dile getiren Aşcı, “Gelirleri ve mal varlığı bulunan kurum, yanlış uygulamalar nedeniyle finansal olarak sıkıntıya girmeye başlamış. Bu konular yargıya intikal etmiş, bunlar sadece yönetimsel yanlış mı yoksa başka bir kasıt mı var diye bakılıyor.” dedi.

Aşcı, THK’nin 2010’dan sonra büyük sermayeli şirketlerin sahibi olan, uçak yapmak gibi iddialı çalışmaları bulunan kurum haline geldiğini anlatarak, Sağlık Bakanlığına ambulans helikopter, Tarım ve Orman Bakanlığına orman yangınlarını söndürme hizmetleri verildiğini söyledi.

“Balonlarımızı yeniliyoruz, kapasitesini artırıyoruz”

Kapadokya ve Pamukkale bölgelerinde balon uçuş hizmeti verdiklerini ifade eden Aşcı, kiraya verilen ancak kiraları alınamayan bu balonların, bakım yapılmaması nedeniyle yıpranmış olduğunu gördüklerini bildirdi.

Aşcı, çok ilgi gören THK’ye ait sıcak hava balonları hizmetini tekrar canlandırmak amacıyla bir reklam şirketiyle anlaştıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“20 kişilik 4 balonumuzu yeniliyoruz. Yeni balonlar 28 kişilik olacak. Dolayısıyla 80 kişiden 112 kişiye çıkıyoruz. Bugün kurumdan hiç para çıkmadan reklam bedeli karşılığı balonlarımızı yeniledik ve kapasitesini artırdık. Ayrıca 5 yıl için 460 bin dolar kuruma reklam geliri ödenecek. Kurumun şirketlerinin faaliyetlerini ortaya koyduk. ‘Her şirket kendi faliyeti içinde kendi gelirini ve giderini karşılayacak, dışardan bir destek almayacak’ şeklinde sistem kurmaya çalışıyoruz.”

Yabancılardan Efes’ten charter uçuşu için teklif

Yabancı bir yatırımcının, Efes’teki havaalanından charter uçuşu yapmak için teklifte bulunduğunu dile getiren Aşcı, söz konusu anlaşmanın yapılması durumunda buradan iyi gelir gelmesini beklediklerini söyledi.

Cenap Aşcı, Sağlık Bakanlığına 17 ambulans helikopterle hizmet verildiğini belirterek, “Kuruma biz geldiğimizde 13 helikopter vardı. Oysa sözleşme 17 helikopter üzerinden yapılıyordu. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı kuruma uçmayan helikopterler için her ay ceza kesiyordu. THK’ye süre verilmişti, kalan 3 helikopter için. Bizim geldiğimizde de o sürenin bitmesine sadece 1 hafta kalmıştı. Biz o bir hafta içinde 4 helikopteri de bulup Sağlık Bakanlığının hizmetini sunduk. Böylece hem sağlık hizmetlerinin aksamamasına hem de kurumun daha fazla cezaya uğramasına engel olduk.” dedi.

“Bakan Pakdemirli ile tartışma kuruma yakışmadı”

Yangın söndürme çalışmaları konusunda THK’nin büyük bir tecrübeye sahip olduğunu anlatan Aşcı, kurumun tekrar bu alanda hizmet verebilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti.

Kurum yöneticileri ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli arasında kamuoyu önünde yaşanan tartışmanın THK’ye yakışmadığına işaret eden Aşcı, “Burası kamu yararına çalışan bir kurum, büyük bir vizyonla ülkesine hizmet ediyor. Devlet kurumusunuz, devletin hiçbir kurumuyla tartışmaya dahi girmemelisiniz. Kurumun varlığı, milletten geliyor. Millet, milletle veya devletiyle kavga etmez. O yöntemi doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı.

Kayyum heyeti olarak olarak atanmalarının ardından, kurumun kurtarılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlardan büyük destek gördüklerini anlatan Aşcı, “Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızın desteği için kendilerine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Kendimizi yalnız hissetmiyoruz. THK’yi eski tartışmalardan uzak bir kurum haline getirmek istiyoruz. THK’nin ülke genelindeki şubelerini yeniden yapılandıracağız.” dedi.

Hava kargo için İHA üretimi

İnsansız hava araçları (İHA) üretimi konusunda Gebze Üniversitesi ile THK’nin bir anlaşma yaptığını hatırlatan Aşcı, “PTT AŞ’nin hava kargoda İHA kullanacağı haberlerinin kamuoyuna yansımasının ardından, bu işte yetkinliğimiz var, böyle bir ihtiyaç olduğu için Gebze Üniversitesi ile ilk olarak 20 Mart 2019’da bir protokol imzalanmış. Biz de bu çalışmalara destek vererek başlamış olduk.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Genel

SunExpress, Lufthansa ile olan ortak uçuş (codeshare) anlaşmasını genişletiyor

-

yayınlandı

SunExpress, Lufthansa ile devam eden ortak uçuş (codeshare) anlaşmasına kış sezonunda Frankfurt’u da ekliyor. İki yıldır Münih’ten İzmir, Antalya ve Ankara’ya başarıyla sürdürülen ortak uçuşların ardından, Frankfurt’tan SunExpress’in Türkiye’nin bu üç önemli kentine düzenleyeceği haftalık uçuşlar da anlaşmaya dâhil edildi. Anlaşma kapsamında, operasyonu SunExpress tarafından yürütülecek olan bağlantılı uçuşlar, Lufthansa uçuş numaralarını da kapsayacak. Dolayısıyla aynı uçuş için bilet rezervasyonları, eş zamanlı olarak lufthansa.com ve havayolunun diğer tüm satış kanalları üzerinden yapılabilecek.

SunExpress CEO’su Max Kownatzki, kapsamı genişletilen anlaşma ile ilgili “Lufthansa ile başarılı ortaklığımızı önümüzdeki kış sezonunda Almanya’nın en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt ile genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Çok sayıda cazip bağlantılı uçuşa ek olarak, Türkiye’den Almanya’ya seyahat eden yolcularımız artık Frankfurt Havalimanı Terminal 1’deki hızlı transfer ve bu terminalden sunulan bağlantılı uçuşlardan da rahatlıkla yararlanabilecek” şeklinde konuştu.

SunExpress’in Münih’ten Ankara, Antalya ve İzmir’e ortak kod paylaşımlı bağlantıları devam ederken, Frankfurt’a ortak uçuşlar ise 2020/21 kış sezonu uçuşları ile birlikte 25 Ekim’den itibaren başlayacak. Her iki havayolu şirketi de 2021 yaz sezonu için Frankfurt ve Münih kalkışlı pek çok uçuş için SunExpress ortaklığını genişletmeye hazırlandığını duyurdu.

Yeni başlayacak ortak Frankfurt uçuşları (kalkış destinasyonunun yerel saati ile) şu şekilde:

Haftada beş kez:

XQ 970 (LH 9417) ADB 12:35 – 14:00 FRA

XQ 971 (LH 9416) FRA 15:00 – 20:05 ADB

XQ 140 (LH 9595) AYT 11:00 – 12:50 FRA

XQ 141 (LH 9594) FRA 13:50 – 19:10 AYT

Her Pazartesi:

XQ 792 (LH 9589) ESB 17:10 – 18:55 FRA

XQ 793 (LH 9588) FRA 20:40 – 02:05 ESB

Devamını Oku

Genel

TAV ilk dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi

-

yayınlandı

TAV Havalimanları bu yılın ilk dokuz ayında dış hatlarda 10 milyon, iç hatlarda 11 milyon yolcuya hizmet sundu.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları üçüncü çeyrek sonu finansal sonuçları açıkladı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “İçinde bulunduğumuz havacılık sektörü, Kovid-19 pandemisinden en çok etkilenen sektör oldu. Nisan ve Mayıs aylarındaki karantinalar sırasında, ülkeler arası sınırların kapanması nedeniyle yolcu sayımızın neredeyse sıfıra düştüğünü gördük. Bu nedenle, mart ayından bu yana gerekli maliyet düşürücü aksiyonları paydaşlar, hissedarlar, yatırımcılar ve çalışanlarımız arasında adil bir şekilde paylaştırmak için çalışıyoruz. Bu denge konusunda elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Pandemiye oldukça süratli bir şekilde tepki verip nakit faaliyet giderlerimizi ikinci çeyrekte yüzde 55, üçüncü çeyrekte de yüzde 53 oranında düşürmeyi başardık. Bu başarıda en büyük pay çalışanlarımıza ve alt yüklenicilerimize aittir, kendilerine özellikle teşekkür etmek isterim.

Pandemi, sözleşmelerimizde bir ‘mücbir sebep’ olarak açık bir şekilde tanımlanmıştır. Bu nedenle, sözleşmelerimizdeki ‘mücbir sebep’ maddelerine istinaden kaybedilen gelirimizin tazmini için ortaklık yaptığımız havacılık otoritelerine gerekli başvuruları yaptık. Sözleşmeden sözleşmeye farklılık gösterebilecek tazminat yöntemleri, zaman uzatma, kira erteleme veya zararlarımızı telafi etmek için başka yöntemler olabilir.

Temmuz 2020 itibarıyla Türkiye, Tunus ve Makedonya’daki havalimanlarımız dış hat uçuşlarına yeniden açıldı. Çok sınırlı bir şekilde açılan Gürcistan’ın Kasım ayında tam açılışını bekliyoruz. Gene Eylül ayında sınırlı bir şekilde açılan Medine’de de açılma kapsamının Kasım ayında genişlemesini bekliyoruz. Zagreb Havalimanı ise salgın sırasında açık kaldı.

Sınırların yeniden açılmasından sonra ülkeler arasındaki trafiği belirleyen en önemli etken, ülkelerin birbirlerini karşılıklı ‘güvenli ülkeler’ listelerine alması oluyor. Her ülke, kendi belirlediği ‘güvenli ülkeler’ listesine giren ülkelerden karantina gereksinimi olmadan yolcu kabul ediyor. İki ülkenın birbirini karşılıklı ‘güvenli ülke’ listesine almasıyla birlikte iki ülke arasında ticari seyahat trafiğinde anlamlı bir artış başlıyor.

Türkiye ile birbirlerini karşılıklı olarak güvenli ülke ilan eden ülkelerin sayısı çoğaldıkça Ağustos 2020’den itibaren Türkiye’deki havalimanlarımızda anlamlı bir toparlanma başladı. Türkiye ile karşılıklı güvenli ülke listesinde bulunan bu ülkelerin sayısının sınırlı olmasına rağmen özellikle Antalya ve Bodrum’da oldukça hızlı bir toparlanma yaşandı. Eylül ayında Antalya dış hat yolcusu aylık bazda 2019 yolcusunun yüzde 45’i seviyesine kadar çıktı. Bodrum’da da Eylül ayında, gene aylık bazda, 2019 dış hat yolcusu seviyesinin yüzde 59’una kadar ulaştık. Sekiz hafta gibi kısa bir süre içinde ve pandemi koşulları hala devam ederken gerçekleşen bu hızlı toparlanma, kısa mesafeli ekonomik tatil destinasyonlarına yönelik birikmiş seyahat talebinin varlığını gösteriyor. Bu da bize, normalleşme başladığında, havalimanlarımızdaki toparlanmanın çok hızlı olabileceğine dair kanıt sağlıyor.

Almatı Havalimanı satın almasının finansmanı görüşmeleri kapsamında kullanılacak kredi için IFC ve EBRD’den ön onayı aldık ve işlemin kapanmasından önce yapılması gereken son çalışmalar da neredeyse tamamlandı. Satın almayı 2020’nin dördüncü çeyreğinde kapatmayı planlıyoruz. Almatı’nın cirosunun turizm sektörüne duyarlılığı oldukça az ve esasen Yeni İpek Yolu üzerinde hareket eden kargo ve transit trafiğinden etkileniyor. Bu defansif özellikleriyle öne çıkan Almatı’nın finansalları pandemiden portföyümüzdeki havalimanlarına göre çok daha az etkilendi. Mülkiyetimizdeki ilk havalimanı olacak olan ve bu nedenle imtiyaz yenileme riski bulunmayan Almatı, işlem kapandığında portföyümüz için önemli bir değer ortaya çıkaracak.

Bir süredir üstünde çalıştığımız Tunus borç yapılandırma görüşmelerini de sonuçlandırmaya çok yaklaştık. Anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte detayları açıklayacağız.

Ekonomi yönetimimiz pandemi sürecinde özellikle istihdam kayıplarını önlemek için oldukça hızlı ve etkili önlemler aldı. Bu bağlamda pandeminin istihdam üzerindeki etkilerini azaltmak için açıklanan son ekonomik paketi de oldukça yerinde ve önemli buluyorum. Hızlıca ve proaktif bir şekilde alınan bu önlemler, Yeni Ekonomi Programı’nda 2021 için açıklananan yeniden büyüme rotasına giriş için oldukça faydalı olacaktır.

Bu tarihi zamanlardan geçerken bize güven veren en önemli unsurlar güçlü bilanço yapımız ile çalışanlarımız, hissedarlarımız ve iş ortaklarımızın sarsılmaz desteği. Kendilerine bu vesileyle en derin şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ÖZET FİNANSAL VE OPERASYONEL BİLGİLER

(milyon avro)9A199A20% değişim
Konsolide ciro583.7228.5-61%
FAVÖK234.416.9-93%
FAVÖK marjı (%)40.2%7.4%-32.7 puan
Devam Eden Faaliyetlerden Net Kâr98.3(196.2)a.d.
Duran Faaliyetlerden Net Kâr51.8(4.4)a.d.
Toplam Net Kâr150.1(200.6)a.d.
Yolcu sayısı (mn)71.521.0-71%
– Dış hat45.710.0-78%
– İç hat25.911.0-58%

* TAV Istanbul verileri Ciro ve FAVÖK hesaplamasına dahil edilmemiştir. Aynı şekilde yolcu sayılarına Istanbul Atatürk Havalimanı dahil değildir.

TAV Havalimanları hakkında

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2019’da iştirakleriyle birlikte yaklaşık 600 bin uçak seferine ve 89 milyon yolcuya hizmet sundu.

Devamını Oku

Genel

Emirates İmzası Niteliğindeki Uçak İçi Deneyimini Yeniden Tasarlıyor

-

yayınlandı

Kapsamlı bir sağlık ve güvenlik incelemesi sonrasında, ikonik A380 Onboard Lounge ve Shower Spa hizmetleri yeniden açılıyor.

Emirates, yeniden tasarlanmış bir uçak içi deneyimi hayata geçiriyor. Ünlü A380 Onboard Lounge ve Shower Spa hizmetleri, ilave sağlık ve güvenlik tedbirlerini hayata geçirerek operasyonlara yeniden başladı. Havayolu ayrıca kış sezonu için besin değeri yüksek bir karşılama içeceği sunarak hizmet seçeneklerini de geliştirdi.

First ve Business Class yolcularına hizmet veren A380 Onboard Lounge, sınırlı oturma kapasitesine ve sosyal mesafe protokollerine sahip bir al-götür bara dönüşecek. Barda şarap, alkollü içki, alkolsüz içecek ve önceden paketlenmiş lounge ikramları servis edilmeye devam edecek olup yolcular bunları kendi koltuklarında konforlu bir şekilde tüketebilecek. Yolcular ayrıca tercih ettikleri takdirde koltuklarından da sipariş verebilecekler. Seçili Boeing 777 uçaklarda Business Class’taki ve First Class’taki sosyal alanlar da, yolcuların alıp koltuklarına götürebileceği önceden paketlenmiş atıştırmalıklarla yeniden açıldı.

First Class yolcuları tekrar 40.000 feet yükseklikte duş alabilecekler. Her bir yolcuya kişiye özel hediye çantalarında lüks spa ürünleri verilecek. Setlerde yolcuların kendini şımartması için ödüllü, organik ve sürdürülebilir İrlanda markası VOYA’nın temel ürünleri, tek kullanımlık bir banyo havlusu ve ilave buklet malzemesi seçmeleri için bir menü yer alıyor.

1 Kasım’dan itibaren, katı hijyen protokolleri gözetilerek, Emirates’in uçak içi yemek deneyimi imza niteliğindeki hizmet standartlarında geri dönüyor. Tüm uçuş sınıflarında yolcular, sunulan çeşitli yemeklerin yanında, ikram edilen şarap ve bira ile meyve suyu ve alkolsüz çeşitli içeceklerin keyfini çıkarabilecekler. Premium sınıflarda kokteyl servisi de yapılacak. Ekonomi Sınıfı’nda, yolculara iki şarap tercihi sunulurken, Business Class’ta yolcular Porto şarabı ve şampanya dahil altı şarap arasından seçim yapabilecek ve First Class yolcularına ise tatlı şarabı, Porto şarabı ve Dom Perignon şampanya dahil 11 şaraptan oluşan seçenekler sunulacak.

Emirates uygulaması ayrıca en yeni uygulama güncellemesiyle uçaktaki yolculara kendi kişisel cihazlarından menüleri çevrimiçi ve çevrimdışı göz atabilme imkanı sunacak şekilde geliştirildi.

Emirates yakında First ve Business Class gibi premium uçuş sınıflarında Vitality Boost isimli bir karşılama içeceği sunmaya başlayacak. Havayolunun şefleri ve beslenme uzmanları, yolcuların seyahatlerine sağlıklı bir şekilde başlaması için elma, zencefil ve hibiskus’tan oluşan canlandırıcı bir karışım hazırladı. Vegan ve besin değeri açısından zengin olan bu içecek, antioksidanlarla ambalajlanmış olup gluten ve şeker ilavesi içermiyor. Sağlık içeceği, uçak içindeki başlıca ürünlerden biri olacak ve farklı tatlar sunmak için sürekli yenilenecek. Yolcular ayrıca şampanya ve diğer meyve suları dahil karşılama içecekleri arasından tercih yapabilecekler.

Emirates’in ödüllü uçak içi eğlence sistemi ice, her ay yeni içerik eklemeye devam ediyor. Ekim ayında, 4500’ten fazla kanala sahip olan eğlence kataloğuna, gişe rekorları kıran 25 yeni Hollywood filmi, toplamda 197 saat süren yeni TV programları ve MasterClass serisinden seçenekler eklendi. Emirates, yolcularının Thomas Keller, RL Stein ve Penn & Teller gibi dünyanın en iyi şeflerinden öğrenmesi için MasterClass serisini gösteren ilk havayolu şirketidir. Emirates ayrıca BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un aynı isimli kitabından uyarlanan “My Story/Benim Hikayem” adlı diziyi de yayınlıyor.

Sağlık ve güvenlik: Emirates, seyahatlerinin her adımında yolcuların ve çalışanlarının gerek yerde gerekse uçakta güvenliklerini sağlamak amacıyla tüm yolculara maskeler, eldivenler, el dezenfektanı ve antibakteriyel mendiller içeren ücretsiz hijyen kitlerinin dağıtılması da dahil olmak üzere kapsamlı bir dizi tedbiri uygulamaya koymuştur. Bu tedbirler ve her uçuşta sunulan hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz: https://www.emirates.com/tr/turkish/help/your-safety/

COVID-19 ile ilgili masraflar için ücretsiz, küresel teminat: Yolcular, seyahatleri sırasında kendilerine COVID-19 tanısı konması halinde, havayolunun COVID-19 ile ilgili tıbbi masrafları ücretsiz karşılamayı taahhüt etmesi sayesinde artık güvenle seyahat edebiliyorlar. Bu teminat 31 Aralık 2020 tarihine (ilk uçuş 31 Aralık 2020 tarihinde veya öncesinde tamamlanmış olmalıdır) kadar Emirates ile uçan yolcular için geçerlidir. Yolcular, bu uygulamadan seyahatlerinin ilk uçuşunu gerçekleştirdikleri andan itibaren 31 gün süreyle faydalanmaktadır. Bu uygulama ile Emirates yolcuları, Emirates ile uçtukları şehre vardıktan sonra başka bir şehre seyahat etseler bile, bu teminatın güvencesinden yararlanmaya devam etmektedirler. Daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: https://www.emirates.com/tr/turkish/help/covid19-cover/ .

Emirates hakkında:

Emirates, dünyayı global merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. 270 uçaktan oluşan filoya sahip Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Emirates modern, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor.

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2020 Apronmedya