Connect with us

Genel

TEKNOPARK ANKARA SİVİL İHA’LAR İÇİN TEST MERKEZİ KURACAK

-

Yayınlandı

İvedik OSB Bölge Müdürü Öztepe, OSB’nin büyük ortağı olduğu Teknopark Ankara’nın sivil amaçlı kullanılacak insansız hava araçları için test merkezi kuracağını belirterek, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gerekli izinleri aldık.” dedi.

İvedik OSB Bölge Müdürü Fatih Öztepe, Endüstri Gazetecileri Derneğinin (EGD) Teknopark Ankara’da düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

Konuşmasında Teknopark Ankara ile OSB’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Öztepe, teknoparkın 2023 hedefleri arasında 50 milyon dolar ihracat ve istihdamı 2 bin 200 kişiye ulaştırmanın yer aldığını söyledi.

Bu tip toplantıların gazeteciler ve sanayicilerin iletişimlerinin artmasına katkı sağladığını dile getiren Öztepe, “Umarım sizin bu dayanışmanız diğer meslek mensuplarına da örnek olur.” diye konuştu.

Toplantıda soruları da yanıtlayan Öztepe, özellikle yerli ürün kullanımı konusunda herkesin bilinçli davranması gerektiğini ifade etti.

Bir soru üzerine Öztepe, Teknopark Ankara’da ağırlıklı olarak savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü ve özellikle İHA’lar konusunda önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, geçmiş dönemde Türkiye’nin bu alandaki gücünü göstermek için Türk Silahlı Kuvvetlerine İHA hibe ettiklerini hatırlattı.

İHA’ların artık sadece askeri amaçlı değil sivil yaşamda da kullanıldıklarını anlatan Öztepe, bu konuda Teknopark Ankara’nın çalışmalarını yürüttüğü bir projeye ilişkin de bilgi verdi. Öztepe, “Sivil İHA’lar için Ankara’da test merkezi kuruyoruz. Bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) gerekli izinleri aldık, bu test merkezi 50 kilometrelik bir alanı kapsıyor.” dedi.

Öztepe, konuyla ilgili ayrıntıların, önümüzdeki dönemde İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

EGD Başkanı Ümit Uçar da derneğin bu yılın başında kurulduğunu belirterek, birçok ilde temsilci üyelerinin bulunduğunu bildirdi. Uçar, desteklerinden ötürü Hasan Gültekin’e de teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından basın mensupları, kuluçka merkezini ziyaret ederek bazı firma temsilcileriyle sohbet ettiler.

Kaynak: AA

Genel

YOLCU UÇAĞI SERT İNİŞ YAPTI: 2 YARALI

-

yayınlandı

Rusya’nın Magadan kentinden kalkış yapan bir yolcu uçağının teknik arıza nedeniyle düştüğü bildirildi. Kaza yaralıların olduğu ancak hayatını kaybedenlerin bulunmadığı bilgisi verildi.

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Magadan kentinde, An-2 tipi bir yolcu uçağı kalkış yaptıktan hemen sonra piste düştü.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (EMERCOM), kaza sonucu iki kişinin yaralandığı bildirdi. Bakanlık, yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını aktardı.

Görgü tanıklarına göre yolcular yerel bir hastaneye nakledildi. Sağlık personelleri ve kurtarma ekipleri olay yerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Uçakta 12 yolcu ve 2 mürettebat yer alıyordu ve tamamının kaza yapan uçaktan çıkmayı başardığı belirtiliyor.

Diğer yandan havaalanı faaliyetini sürdürüyor.

Kaynak: Sputnik

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

İRAN’DA DÜŞEN UKRAYNA UÇAĞININ KARA KUTULARI ZARAR GÖRDÜ

-

yayınlandı

İran Savunma Bakanı Amir Hatami, Tahran’da düşürdükleri yolcu uçağının kara kutularının zarar gördüğünü açıkladı.

İran’ın başkenti Tahran’da 8 Ocak’ta Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını roketle vuran İran’dan kara kutularla ilgili açıklama geldi. İran Savunma Bakanı Amir Hatami, Boeing 737 tipi yolcu uçağının vurulmasından sonra kara kutuların zarar gördüğünü söyleyerek, “Ukrayna uçağının kara kutuları vurulma sırasında ciddi zarar gördü. Zarar gören kara kutuların onarılması için İran Savunma Bakanlığında görevli uzmanlardan yardım istendi” dedi.

8 Ocak’ta Tahran’da bir roketle vurulan İran Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı düşmüş, uçaktaki 9 mürettebat dahil 176 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta yolculuk edenler arasında Afganistan, Almanya, İran, İngiltere, İsveç, Kanada ve Ukrayna uyruklu yolcuların bulunduğu öğrenilmiş, bu ülkeler İran’a tepki göstermişti. Ukrayna ise vurulan uçağının kara kutularını talep etmiş fakat İran’dan Ukrayna’ya olumlu cevap verilmemişti.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

SURİYE’DE ŞAM’DAN HALEP’E SEKİZ YIL SONRA İLK SİVİL UÇUŞ

-

yayınlandı

Suriye’de başkent Şam’dan Halep kentine sekiz yıl sonra ilk kez sivil bir uçuş gerçekleştirildi. Ülkenin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan Halep Havalimanı Genel Müdürü Muhammed El Masri, 35 dakika süren uçuşlara yeniden başlanmasının “ordunun terörizme karşı zaferinin ve kentte barışın sağlanmasının sonucu” olduğunu söyledi.

SANA da, “terörist faaliyetler nedeniyle sekiz yıl boyunca askıya alınan uçuşların 19 Şubat’ta tekrar başladığını” duyurdu.

Halep Havalimanı Genel Müdürü Muhammed El Masri, havaalanında bakım çalışmalarının dün tamamlandığını söyledi.

Suriye ordusu son günlerde Halep’teki operasyonlarını yoğunlaştırarak çevresindeki çok sayıdaki kasabayı ele geçirmişti.

Halep ile İdlib arasında yer alan bölgenin ele geçirilmesiyle Suriye ordusu Halep’i, Nubl’u ve Türkiye sınırına yakın Tel Rıfat’a bağlayan 214 numaralı yolu denetimi altına aldı.

Kaynak: BBC

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya