Connect with us

Genel

Saniyede 28 km ile ‘Dibimizden’ Geçti

-

Yayınlandı

SANİYEDE 28 km hızla ilerleyen 2.4 kilometre genişliğinde dev bir asteroitin yine Dünya’yı ‘teğet geçtiği’ açıklandı.

‘2003 SD220’ olarak adlandırılan gök cismi, 24 Aralık’ta Dünya’nın 10 milyon km uzağından geçerken, bilim insanları, bu uzaklığın ortalama olarak Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 28 katına denk geldiğini açıkladı. Uzak mesafesine rağmen, sözkonusu asteroidin çekim kuvvetinin dünya üzerinde yıkıcı bir etki bırakacağı iddiaları ise asılsız çıktı.

200 YIL ‘RAHATIZ’

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) açıklamasına göre, aynı asteroit 2018 yılında da Dünya’nın yakınından geçecek. Ancak NASA uzmanları, Dünya’ya ‘biraz’ daha yakın geçmesi halinde çekim gücünün bir kıtayı yok edebilecek kadar güçlü olduğu ileri sürülen söz konusu gök cisminin, 200 yıl içinde Dünya’ya yönelik bir tehdit oluşturmadığını vurguladılar. Bilimsel kanıt bulunmasa da Dünya’nın sonunun göktaşı çarpmasıyla geleceği genel kanılar arasında. Bu görüşün en büyük destekçilerinden İngiliz fizikçi Brian Cox, asteroitler tarafından yok edilme riskiyle karşı karşıya olmamıza rağmen, bu ‘tehlikenin’ çok da ciddiye alınmamasından yakınıyor.

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

AVRUPA BİRLİĞİ YOLCU HAKLARINDA KISITLAMAYA GİDİYOR

-

yayınlandı

Avrupa Birliği, havayolu yolcularının rötar kaynaklı tazminat talep edebilecekleri süreyi 3 saatten 5 saate çıkarmayı hedefliyor. Yolcu hakları alanında deneyimli hukukçu Hilal Paksoy, düzenlemenin Avrupa’da yaşayan gurbetçi vatandaşları da kapsayacağını hatırlattı.

Yolcu hakları uzun zamandır Avrupa’nın gündemindeki yerini koruyor. Çeşitli dönemlerde kanuni düzenlemeler söz konusu oluyor. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından AB üyesi ülkelerin ulaştırma bakanlarına gönderilen son öneri ise yolcuların haklarını kısıtlayacak nitelik taşıyor. Komisyonun önerisinin yasalaşması durumunda uçuş tazminatının azami süresi 3 saatten 5 saate çıkarılıyor. Yani, yolcular 3 saati aşan rötarlarda firmadan tazminat talep etme hakkına sahipken bu süre artık 5 saate çıkacak. Düzenlemeyle tazminat süresinin 12 saate kadar çıkarılabileceği konuşuluyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, kanun teklifini bu yıl içerisinde görüşerek yıl sonuna kadar yürürlüğe sokmayı hedefliyor. Kanun teklifinin yürürlüğe girmesi Avrupa’dan yaşayan ve Türkiye uçacak olan yolcuları da etkileyecek. Benzer şekilde Türkiye’den Avrupa’ya uçuş gerçekleştiren Avrupa menşeli havayolu şirketlerini tercih eden yolcularda yeni düzenlemeden etkilenecekler arasında yer alıyor.

‘Teknik aksaklıklar şirketlerin sorumluluğunda’

Avrupa havalimanlarında artan yoğunluk ve maliyetler söz konusu düzenlemenin gerekçeleri olarak belirtiliyor. IATA verilerine göre, 10 yıl öncesine göre hava trafiğindeki gecikme süreleri iki katına çıkmış durumda. Rötardan doğan tazminat hakkı sürelerinin artırılmasıyla ilgili açıklama yapan Flightlaw firmasının kurucularından hukukçu Hilal Paksoy, düzenlemenin Avrupalı hava yolu şirketlerinin baskısı neticesinde kanunlaşacağını ifade etti. Paksoy, “Yeni düzenlemeyle birlikte havalimanı yoğunluğu kaynaklı gecikmelerin yanı sıra teknik aksaklıklardan doğan gecikmelerin bedelini de yolcular ödeyecek. Ancak Avrupa Birliği Adalet Divanı kararlarına göre teknik sorunlardan havayolu şirketleri sorumlu tutulabilir. Eğer düzenleme yasalaşırsa bu kararlar hiçe sayılmış olacak” dedi.

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye’de Avrupa Birliği yönetmenliğine paralel olarak düzenlenen SHY Yolcu Yönetmeliği uygulanıyor. Yolcu hakları uygulama esaslarına göre, 5 saat den sonra rötarli uçuşlarda tazminat hakkı bulunuyor. Ve teknik sorunlarda olağanüstü durum olarak değerlendirilmiyor. Fakat, Danıştay’ın 2016’da verdiği karara göre rötarlı uçuşlarda tazminat hakkı bulunmuyor. Sadece iptal edilen uçuşlarda veya yolcuların uçağa alınmadığı durumlarda tazminat hakkı doğuyor. Bunlara ek olarak bağlantılı uçuşlarda, ilk uçağın geç kalması nedeniyle kaçırılan ikinci uçuş için tazminat hakkı bulunuyor.

Kaynak: Dünya

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

ROBOTİK GİYSİLER AĞIR VALİZLERİN KALDIRILMASINA YARDIMCI OLUYOR

-

yayınlandı

Almanya’da havaalanlarında ağır bavulları kaldırabilmek için robotik giysiler test için kullanılmaya başlandı.

Stuttgart Havaalanı’nda ağır valizleri kaldırabilmek için ‘robotik giysiler’ test edilmeye başlandı. Havaalanının bagaj bölümünde çalışanların bir yıl boyunca test edeceği robotik giysiler ile çalışanların yaşadığı omurilik rahatsızlıklarının da giderilmesi hedefleniyor. Çalışanın hareketlerini destekleyerek çalışana güç verdiği gibi yapılacak hareketleri kolaylaştıran giysiler, böylece ağır yüklerin kaldırılmasını kolaylaştırıyor.

Stuttgart Havaalanı Yer Hizmetleri Proje Yöneticisi Daniel Schmidt, “Başlangıçta bir yıl boyunca test ettiğimiz 2 adet Cray X sipariş ettik. Kıyafetler kendilerini ispatlarsa daha fazla sipariş vereceğiz” dedi.

German Bionic firması tarafından üretilen Cray X’in, insan zekasıyla makinenin gücünü birleştirerek tasarlandığını açıklayan Almanya’nın en ünlü dijitalleşme uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Herbert Schuster, Cray X’in robotik dış iskeletinin bir sırt çantası gibi giyildiğini dile getirerek elektrikli motorunun şarj edilerek çalıştığını ve giysinin 8 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

Prof. Schuster, Cray X kıyafetini giyen çalışanların kaldırma sırasında daha az güce ihtiyaç duyduğunu ve çalışanın belini rahatlattığını, stresin vücudun üst sırt ve bacaklar gibi daha az hassas bölgelere dağıttığını, bu özelliğiyle de hassas alanları aşırı yüklenmeye karşı koruduğunu ve dış iskelet hareketlere istikrar kazandırdığını açıkladı.

Avrupa’da ilk kez Stuttgart Havaalanı’nda kullanılan robotik giysi, bir yıllık denemenin ardından alınacak verimden sonra diğer havaalanlarında da kullanılacak.

Cray X, Augsburg start-up German Bionic, teknoloji için birçok ödül aldı ve Alman start-up ödülünü kazandı.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Genel

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI, OCAK AYINDA YOLCUSUNU 177 BİN ARTIRDI

-

yayınlandı

Geçen yılın ocak ayına göre yolcu sayısını artıran havalimanından 2 milyon 935 bin 618 kişi seyahat etti. Havalimanından saatte yaklaşık 25 sefer yapıldı, ortalama 155 yolcu taşındı.

Ocak ayında 2 milyon 935 bin 618 yolcunun taşındığı Sabiha Gökçen Havalimanı, geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısını 177 bin 772 artırdı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan düzenlenen sefer ve yolcu sayısı yılın ilk ayında artış gösterdi.

Havalimanından ocak ayında 1 milyon 721 bin 39’u iç hat, 1 milyon 214 bin 579’u ise dış hat olmak üzere toplam 2 milyon 935 bin 618 yolcu seyahat etti.

Geçen yılın aynı döneminde 2 milyon 757 bin 846 kişinin kullandığı havalimanında yolcu sayısındaki artış 177 bin 772 olarak hesaplandı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bu yılın ocak ayında icra edilen sefer sayısı 18 bin 942 oldu. Uçuşların 11 bin 335’i iç, 7 bin 607’i dış hatta düzenlendi. Geçen yılın aynı döneminde ise toplam 18 bin 939 sefer yapılmıştı.

Yolcuların yüzde 21’i Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan seyahat etti

Geçen ay hava trafiğindeki yoğunluk değerlendirildiğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bir saatte yaklaşık 25 sefer yapıldığı ve bu seferlerde ortalama 155 yolcu taşındığı hesaplandı.

Türkiye’de ocak ayında yapılan geliş-gidiş seferlerin yüzde 17’si Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli icra edilirken seyahatlerinde hava yolunu tercih eden yolcuların yaklaşık yüzde 21’i bu havalimanını kullandı.

Sabiha Gökçen Havalimanı, ticari seferlerde de yoğun bir dönemi geride bıraktı. İç hatta 11 bin 96, dış hatta 7 bin 352 olmak üzere 18 bin 448 ticari sefer yapıldı.

Havalimanı, ocak ayında iç ve dış hattaki seferlerle taşınan, bagaj, kargo ve postada da önemli bir yük sırtladı. İç hatta 11 bin 258, dış hatta 15 bin 353 olmak üzere toplam 26 bin 611 ton yük icra edilen seferlerle nakledildi.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya