Connect with us

Genel

Pilot Uçağıyla Asfaltı Ağlattı

-

Yayınlandı

Türk Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle 6 ülkeden 70 pilotun katıldığı Uluslararası Karain Fly-In Festivali’ndeki akrobasi gösterileri ilgiyle izlendi.

Türk Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle 6 ülkeden 70 pilotun katıldığı Uluslararası Karain Fly-In Festivali’ndeki akrobasi gösterileri ilgiyle izlendi.

THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Karain Fly-In Festivali, yurt içi ve yurt dışından 40 uçak ile 70 pilotun katılımıyla gerçekleştirildi. Festivale, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş’in yanı sıra çok sayıda davetli ve gökyüzü tutkunları katıldı. Alana girişte jandarmatarafından geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü. Karain Fly-In’e katılmak için yurt içi ve yurt dışından gelen pilotlara çiçek ve onur belgesi takdim edildi.

Alana büyükten küçüğe doğru sırasıyla dizilen uçakları inceleyenler, pilotlardan bilgi alıp bol bol fotoğraf çektirdi. Minikler ise çizgi filmlerde gördükleri Gyrocopteri dikkatli şekilde inceledi.

Etkinlikler kapsamında akrobasi ve gösteri pilotu Oğuzhan Yararcan, TC-RSF tescilli Pitts S-2B model çift kanatlı akrobasi uçağıyla gökyüzünden görsel şölen sundu. Zaman zaman alçak uçuş yapan Yararcan, gökyüzü tutkunlarının yüreklerini ağızlarına getirdi. Uçağı ile adeta havada dans eden Yararcan, 20 dakika süren uçuşundaki ani çıkış ve inişleri ile büyüledi. Kuyruktan bıraktığı beyaz duman ile de şovunu renklendiren Yararcan, izleyenlerin büyük beğenisini aldı. Şovunu yerde de sürdüren Yararcan, dumanlar eşliğinde uçağı ile drift çekti.

“Türkiye’de bu tür etkinliklerin sayısı az”

Festival hakkında bilgiler veren THK Antalya Şube Başkanı Vasif Yüceliş, göreve geldiğinde Karain Havaalanı’nda geçmiş yıllarda önemli organizasyonlar yapıldığını duyduğunu ancak o yıllardan sonra durgun döneme girdiğini aktardı.

Meydanı aktif hale getirmek amacıyla 2012 yılından itibaren Uluslararası Jet Model Uçak Festivali adı altında festivaller düzenlemeye başladıklarını dile getiren Yüceliş, Uluslararası Karain Fly-in etkinliği organize ettiklerini belirtti.

Yurt dışında sıklıkla yapılan bu organizasyona Türkiye‘de pek rastlanmadığına işaret eden Yüceliş, “Buradan bir barış çağrısı yükselmesi için uluslararası bir organizasyon yapmak istedik. Şu anda bizim bile ilki olması sebebiyle tahmin edemediğimiz seviyede uçak gelecek bu meydana. 30’u 6 ülkeden gelenlerle birlikte 40’a yakın uçak burada olacak. Bugün yoğun bir trafik ile değişik ülkelerden ve illerimizden gelen uçakları misafir edeceğiz. Vatandaşlarımız uçakları ziyaret edecek. Bilgi alacak ve pilotlarla sohbet edebilecek” dedi.

“İzleyicinin heyecanlanması önemli”

Gösteri sunun pilot Oğuzhan Yararcan ise yaptığının çok keyifli bir hava sporu olduğunu belirterek, insanın kendi sınırlarını zorladığını söyledi.

Yaşadığı bu heyecanını yerdeki izleyenlerin de yaşamasının önemli olduğunun altını çizen Yararcan,”Türkiye’de havacılık denildiğinde akla havayolları ve hava kuvvetlerinin gelir. Dünyada böyle bir algı yok sivil havacılık etkinlikleri çok önemli bir hobidir. Havacılığın gelişmesinde de rol oynuyor. Türk gençliği ve havacılığı için de bu organizasyon çok önemli. Burada genel havacılıkla ilgili tartışmalar ve sohbetler de olacak” ifadelerine yer verdi.

Yararcan, sivil havacılığın Türkiye‘de önemli bir yerde olduğunu ama biraz daha destek verilmesini istedi.

“Polonya’dan 9 saatte geldi”

Polonya’dan gelen pilot Macıet Kych, Gürcistan‘da Türk arkadaşlarının tavsiyesi ileAntalya‘daki bu festivale katılmaya karar verdiğini aktardı.

Yaklaşık 9 saatlik kolay bir uçuşla Antalya‘ya geldiğini ifade eden Kych,”Kendimi bu şekilde zorlamayı seviyorum. O nedenler uzun yolculuklar tercih ediyorum. Yeni yerler görmeyi ve yeni insanlar tanımayı çok seviyorum” dedi.

Uçak ve pilotları ilgi ile izleyen 7 yaşındaki Mert Özalp, pilot olmayı çok istediğini belirterek, hedefinin ise Solotürk pilotu olmak olduğunu kaydetti.

Elif Erdemli ise bir yakının tavsiyesi ile festivale geldiği ve gösterileri çok beğendiğini kaydetti.

Havacılık alanında çeşitli kurslar aldığını aktaran Erdemli, pilot olmanın hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

Devamını Oku

Genel

TSI SEATS, AİRBUS’IN “ONAYLI KOLTUK TEDARİKÇİSİ” OLDU

-

yayınlandı

TSI Seats’e ait “Skysofa” ve “Epianka” model ekonomi sınıfı koltuklar Airbus’ın “A350 XWB”, “A330” ve “A320” uçak modelleri için katalogda yer alacak.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Yolları (THY), THY Teknik AŞ ve Assan Hanil şirketlerinin ortak girişimiyle kurulan “TSI Seats” ile “Airbus” firmaları arasında imzalanan anlaşmayla 2015 yılından bu yana iki şirket arasındaki başarılı iş birliği sonucu Airbus’ın BFE (müşteri tercihli ekipman) kataloğunda yer alma hakkı kazandı.

Onaylı koltuk tedarikçisi anlaşması ile TSI Seats’e ait “Skysofa” ve “Epianka” model ekonomi sınıfı koltuklar Airbus’ın “A350 XWB”, “A330” ve “A320” uçak modelleri için katalogda yer alacak. “Elesa S” modeli de kataloğun gelecekteki ürünler bölümüne yerleştirilecek. TSI Seats’in ilk business class ürünü olan “Royalux” sertifikalandırma aşaması tamamlandıktan sonra katalogdaki yerini alacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 2011 yılında büyük bir girişimle Türk sivil havacılık tarihinde bir ilke imza atarak, sektöre lojistik destek sağlamak amacıyla, partner firmaları Assan Hanil ile birlikte sektörde çok daha aktif bir rol üstlendiklerini belirtti.

Uçak koltukları ve yedek parçalarını tasarlamak, üretmek, değiştirmek ve ticarileştirmek amacıyla kurulan “TSI Aviation Seats’in bugün Airbus’ın onaylı koltuk tedarikçisi olduğunu aktaran Aycı, “Bu güzel iş birliğinin sonuçlarını görmekten mutluyuz. Türkiye’nin ilk ve tek uçak koltuk üreticisi olan TSI’ın 2023’e kadar global pazardaki ilk beş uçak koltuk üreticisi firma arasında yer alma hedefi var. Bu başarının hedefimize giden yolda önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Airbus firması ile yapılan bu anlaşmanın sivil havacılık alanında yapılacak yeni anlaşmalara öncülük edeceğine inanıyorum. Yerli ve milli bir şirketin bu başarısı bizler için gurur vesilesidir. İş birliğimizin güçlenerek devam edeceğini umuyor bu başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde söz alan Kibar Holding Üst Yöneticisi (CEO) Haluk Kayabaşı ise havacılık sektörünün uluslararası referanslarından Airbus ile Kibar Holding, Türk Hava Yolları ile THY Teknik AŞ ortak girişimi olan TSI Seats’in anlaşmasıyla uçak üreticileri tarafından onaylanan tedarikçilerin bulunduğu kataloğa kendi ölçeğinde giren ilk firma olduğunu belirtti.

Airbus A350 İçin Teslimat Başlıyor

TSI tarafından geniş gövdeli uçaklar için üretilen “Skysofa” model ekonomi sınıfı koltukların Airbus’a ilk teslimatı Eylül 2015’te gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl, “Airbus A321neo” ve “Boeing B737 MAX” dar gövdeli uçaklar için gerekli sertifikaları alarak uçmaya başlayan Epianka, bu yıl temmuz ayında “Boeing B787 Dreamliner” model uçaklarda kullanıldı. Bu yılın 3. çeyreğinden itibaren de Airbus A350 model geniş gövde uçaklar için teslimatlar başlıyor.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Genel

SEDA KALYONCU’YA 3 ÖDÜL

-

yayınlandı

Her yıl 7 farklı alanda, 70’ten fazla ülkeden 12 binden fazla başvurunun alındığı ‘The Stevie Awards for Women in Business’ ödüllerinin 16’ncısı bu yıl 15 Kasım tarihinde New York’ta düzenlendi.

Dünyanın en prestijli iş ödülleri arasında yer alan Stevie Awards’da, 200 kişilik jüri, kadın girişimcilerin, yöneticilerin ve çalışanların küresel çaptaki başarılı projelerini değerlendirdi. Etkinlik kapsamında üç altın ödül birden kazanan Seda Kalyoncu, tüm dünyada ‘sanayi’ kategorisinde ‘Yılın Kadını’ ve ‘En Yenilikçi Kadın’ ödülünü aldı. Kalyoncu ayrıca Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da da ‘Yılın Kadın Yöneticisi’ seçildi. T.C. Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndaki 5 yılı aşkın görevi süresince Uzak Doğu Masası yöneticiliği görevini yürüten Seda Kalyoncu, Japon sanayisinin dünyaca ünlü şirketlerinden SUMITOMO RUBBER’ın Türkiye’deki 500 milyon dolarlık yatırımı olan ‘GreenField Investment’ projesinin yanı sıra, Bank of Tokyo Mitsubishi’nin bankacılık lisanslama sürecinde aktif rol alarak, bankanın Türkiye’ye ilk kez yatırım yapmasını sağladı.

Ses Getiren Projeler

Seda Kalyoncu ayrıca 2015-2019 yılları arasında Türk Hava Yolları’nda (THY) Kurumsal İletişim Başkanlığı görevini yürütmüştü. THY, Seda Kalyoncu’nun görevi süresince kurumsal kimliğin yenilenmesi kapsamında ABD’deki Super Bowl sponsorluğu, Morgan Freeman, Ridley Scott ve Dr. Mehmet Öz gibi ses getiren projelere imza atmıştı. Kalyoncu ayrıca Mart 2017‘de ‘LOVE ARMY’ adlı iyilik hareketinin #TurkishAirlines-HelpSomalia hashtag’ini kullanarak başlayan yardım çağrısının, saatler içerisinde global olarak Twitter’da trend topic olduğu sosyal sorumluluk projesini de başarıyla yönetti.

Kaynak: Hürriyet

Devamını Oku

Genel

YERLİ “SAYISAL MOTOR KONTROL SİSTEMİ” GELİŞTİRMEK İÇİN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

-

yayınlandı

TEI ile AYESAŞ arasındaki protokolle ilk kez yerli imkanlarla geliştirilecek sistem sayesinde havacılık motorlarının üretiminde yurt dışına bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider firması TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) ile savunma ve havacılık sektörünün kritik sistemler tedarikçisi Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi AŞ (AYESAŞ) arasında Sayısal Motor Kontrol Sistemi (SMKS) geliştirilmesi için iş birliği anlaşması imzalandı.

TEI’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TEI Eskişehir Yerleşkesi’nde gerçekleşen imza törenine TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ve AYESAŞ Genel Müdürü Öner Tekin’in yanı sıra üst düzey yöneticilerle birlikte Savunma Sanayii Başkanlığından yetkililer katıldı.

Platform ile ara yüzü, algılayıcılardan gelen bilgiler ve kullanıcıdan gelen komutlar doğrultusunda, eyleyicilere komutlar göndererek motorun istenilen şekilde çalışmasını sağlayan, motorun kontrol ve sağlık fonksiyonlarını içeren sistemin bütünü olan SMKS, milli bir proje olarak havacılık motorları üretiminde yurt dışı bağımlılığını azaltacak ve ilk kez yerli imkanlarla geliştirilecek.

Tasarımı, donanımı ve imalatı AYESAŞ tarafından geliştirilecek sistem, kritik önem taşıyan bir parça olarak Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında yer alıyor.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya