GenelGüncel Haberlerİstanbul Yeni Havalimanı

İSTANBUL HAVALİMANI-HALKALI METROSUNDA SON DURUM

Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerine hizmet verecek İstanbul Havalimanı metrosunun kazı çalışmaları başlıyor.

28 kilometre uzunluğundaki hattın kazı çalışması için iki tünel açma makinesi Kayaşehir’den, altı makine de Arnavutköy’den tünele girecek. Kazının Halkalı bölümünde, Gayrettepe hattında bir günde 64.5 metrelik rekor bir ilerleme hedefleniyor.

Kazı işini yürütecek olan E-Berk Grup’un İş Geliştirme Uzmanı Kaan Yavuz, çalışmanın geldiği durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Yavuz açıklamasında, “Halkalı hattının yaklaşık 8 kilometrelik mesafesinde tünel açma işini biz yürüteceğiz. Gidiş geliş olmak üzere toplamda 15,9 kilometre tünel açacağız. 6,56 metre çapındaki iki makineden birisi İstanbul’da hazır hâlde bekliyordu. Daha önce Dudullu-Bostancı metro hattında çalışan makineyi de Ankara’daki fabrikamızda beş buçuk ayda revize ettik ve geçen hafta İstanbul’a gönderdik. Kurulum çalışmaları başladı. Bir ay içerisinde kazıya başlamayı planlıyoruz. Kayaşehir bölgesindeki şafttan gireceğiz. İki buçuk yılda bitirmeyi öngörüyoruz. Hattın geri kalan kısmındaki çalışmayı da Kolin-Kalyon-Cengiz ortaklığı yürütecek. Arnavutköy’den girecekler, toplam altı makineyle çalışacaklar. Onlar da kısa sürede kazıya başlıyor.” dedi. Gayrettepe hattında iyi bir ilerleme sağlandığını belirten Yavuz, bir günde 64,5 metre ilerleyerek Türkiye rekorunu kırdıklarını ve bu rekoru daha da ileriye taşımayı hedeflediklerini belirtti.


6 istasyondan oluşacak ve 28 kilometre uzunluğunda olacak Havalimanı-Halkalı hattının, tek yöne günde 70 bin yolcu taşıması hedefleniyor. Hattın istasyonları, Halkalı, Temapark, Olimpiyatköy, Kayaşehir merkez, Arnavutköy merkez, İstanbul Havalimanından oluşacak.

Tags
Show More