Connect with us

Genel

HAVALİMANINDAKİ YANGINDA KÜLE DÖNEN 5 BİN 600 CEP TELEFONU İÇİN SÜRPRİZ KARAR

-

Yayınlandı

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki kargo bölümünde 13 yıl önce meydana gelen yangında küle dönen binlerce cep telefonu için Anayasa Mahkemesi kararını verdi. AYM, kendisine teslim edilmeden mallarının devletin korumasındaki bir alanda yandığını öne süren telekom şirketinin 254 bin TL’lik ÖTV iadesi talebini haklı bularak, ortaya çıkan mülkiyet hakkı ihlaline ilişkin sonuçların ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yolunu açtı.

Türkiye’nin en büyük cep telefonu ihracatçılarından Telpa Telekomünikasyon A.Ş.’ye ait 5 bin 600 cep telefonun yangında kullanılamaz hale gelmesinin ardından sürpriz bir gelişme yaşadı. Anayasa Mahkemesi yanan cep telefonları için ödenen Özel Tüketim Vergisi’nin iade edilmesi için yapılan talebi haklı buldu.

Olay 2006 yılında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki kargo bölümünde meydana geldi.

Uçağa yüklenmek üzere yolcu beraberindeki bagaj olarak Atatürk Havalimanı sundurma bölümüne getirilen kargonun içindeki parfümlerin istiflenme sırasında kırılması sonucu çıktığı iddia edilen yangın sonrası kargo binası milyonlarca liralık hasar ile kullanılamaz hale geldi.

53 Firma Davacı Oldu

3 saat süren ve büyük bir facianın eşiğinden dönülen yangında Orka Saat, CT Elektronik, Avantaj Tekstil, Aviva Sigorta, Lufthansa Kargo, Sistem Lojistik, AİG Sigorta, Fan Medica, Axa-Oyak Sigorta, Çelebi Yer Hizmetleri ve Suudi Havayolları başta olmak üzere 53 firma zarar gördüğünü iddia ederek davacı olurken, Amerikan Express’e ait kasa içinde 14 milyon dolar ise zarar görmeden enkazdan çıkarılmıştı.

Binlerce Cep Telefonu Kül Oldu

Aynı yangında Telpa Telekom tarafından Güney Kore’den ithal edilen 5 bin 600 adet cep telefonu ise saatlerce süren yangında kül oldu.

Söz konusu cep telefonları için 274 bin TL KDV, 254 bin TL ise ÖTV olmak üzere yaklaşık 530 bin TL vergi ödediğini belirten şirket ise cep telefonlarının kendisine teslim edilmeden yangında zayi olduğunu belirtip KDV ve ÖTV’nin iadesini talep etti.

KDV İade Edildi

İstanbul 6. Vergi Mahkemesi’nin 2008 yılında aldığı karar ile ödenen 274 bin TL’lik KDV için iade karar verilirken özel tüketim vergisi için yapılan iade talebi ise zımni olarak reddedildi.

Gümrük müsteşarlığı cep telefonları için ödenen 254 bin TL’lik ÖTV’nin iadesi için eşyanın yandığının mahkeme kararı ile tespit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Peş Peşe Reddedildi

Aynı mallar için KDV iadesi yapılırken ÖTV iadesi talebinin ise reddedilmesinin hukuka aykırı olduğunu ileri süren şirket, işlemin iptali için bu sefer de konuyu İstanbul 10. Vergi Mahkemesi’ne taşımaya karar verdi. İdare mahkemesi ise olaya ilişkin başvurucunun iddiasını kanıtlar nitelikte mahkeme kararı ve mülki idare amiri tarafından tevsik edici bir belge olmadığı için talebi reddetti.

Mülkiyet Hakkı İhlali Var

Vergi mahkemesinin kararını temyiz mahkemesine taşıyan ve buradan da istediği sonucu elde edemeyen şirket son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa’nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 10. Vergi Mahkmesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Kaynak: Yenişafak

Genel

CORONA VİRÜSÜNE KARŞI TERMAL KAMERALI ÖNLEM SÜRÜYOR

-

yayınlandı

İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolculara yönelik dün başlatılan termal kameralı kontrol uygulaması bugün de sürüyor. Önlemler kapsamında yolcular kontrolden geçerek havalimanına giriş yaptı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan yeni tip ölümcül corona virüsüne karşı dünyanın birçok noktasında olduğu gibi Sağlık Bakanlığı’nın da İstanbul Havalimanı’ndaki önlemleri sürüyor. Bu kapsamda Çin’den gelen yolculara yönelik dün başlatılan termal kamera ile tarama uygulaması, bugün de devam ediyor. Saat 05.00 ile 07.00 arasında Çin’in farklı şehirlerinden gelen yolcular bugün de termal kameradan geçerek kontrol edildi.

Termal Kameralı Taramadan Geçtiler

Dün başlayan uygulamayla birlikte Sağlık Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda Çin uçaklarının yolcuları için özel kapılar tahsis etmişti. Bu kapıların önüne termal kamera yerleştiren Bakanlık, Çin’den gelen her yolcuyu termal kamera ile tarıyor. Çin’in Guangzhou, Pekin ve Şanghay şehrinden gelen yolcular termal kamerada taranarak yurda giriş yaptı.

Ateşi Yüksek Yolcuları Tespit Ediyor

Yolcular uçaktan inmelerinin akabinde vücut ısılarını tespit eden termal kameraların önünden geçiyor. Vücut ısısının 38 derece ve üzerinde olması durumunda ise yolcu tespit edilerek diğer yolculardan ayrılıyor. Daha sonra ise yolcu muayene ediliyor ve herhangi bir risk varsa karantinaya alınıyor.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Genel

TSK UÇAKLARI ELAZIĞ’DA

-

yayınlandı

Dün akşam saatlerinde Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Yardım için, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 9 adet nakliye uçağı da bölgeye ulaştırıldı. AFAD ekiplerini, Jandarma Arama-Kurtarma Timlerini, Sağlık Bakanlığı personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Elazığ’a ulaştıracak olan uçaklar; Ankara, İstanbul, Kayseri ve Konya’dan havalanarak Elazığ’a intikal etti.

Devamını Oku

Genel

ANTALYA HAVALİMANI KAPASİTE ARTIRMA İHALESİ İPTAL EDİLDİ

-

yayınlandı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılmasına yönelik ilave yatırımlar ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması amacıyla açılan ihale iptal edildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Geçici teminat tutarı 40 milyon avro olan ihale için teklif verme süresi 31 Ocak’ta sona eriyordu. İptal edilen ihale, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılmasının yanı sıra iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmasını da kapsıyordu. 

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya