Connect with us

Genel

HAVACILIĞA YÖN VERENLER ANTALYA’DA BİR ARAYA GELECEK

-

Yayınlandı

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz, ev sahipliklerinde bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu ile, ” Etkinlikte amacımız havalimanları ile hava yollarını bir araya getirerek, yeni rotalar, yeni trafik ağlarını değerlendirmelerini ve yeni hatların oluşmasıdır. Bu hedef Antalya içinde önceliklerimizdendir. Etkinliğe 70’den fazla hava yolu katılacak, 40’dan fazla hava yolu Antalya’ya hiç uçmuyor. Bu hava yollarına Antalya’yı tanıtmak hedeflerimizden biridir” dedi.

Uluslararası havacılıkta kilit rol oynayan, Connect 2020- Antalya Rota Geliştirme Forumu’nun 17’ncisi Fraport TAV Antalya Havalimanı ev sahipliğinde 19-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Forumun lansman toplantısı Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş,Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz, Fraport TAV Antalya Havalimanı Ticaret ve Pazarlama Direktörü Serkan Karahatay ev sektör temsilcileri katıldı.

“Yeni rotalar kazandıracağız”
Toplantıda konuşan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz ise CONNECT etkinliğinin 17’ncisine Antalya’da ev sahipliği yapacaklarını dile getirerek, ” Etkinliğin amacının havalimanlarını ile hava yollarını bir araya getirerek, yeni rotaları, yeni trafik ağlarını değerlendirmeleri ve yeni hatların oluşmasıdır. Bu hedef Antalya içinde önceliklerimizdendir. Etkinliğe 70’den fazla hava yolu katılacak, 40’dan fazla hava yolu Antalya’ya hiç uçmuyor. Bu hava yollarına Antalya’yı tanıtmak hedeflerimizden biridir. Sonuç odaklı yeni rota değerlendirmelerinde Antalya’yı dikkate almalarını sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

“Yüzde 99’u hava yoluyla geliyor”
Antalya’da havacılık ve turizmin iç içe olduğu dile getiren Yılmaz, “Dünyada hava yoluyla turistlerin şehirlere ulaştığı oran yüzde 30’ken, Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 99’u hava yoluyla geliyor. Bir turistin ilk ve en son gördüğü yeriz. Bu sorumluluğun farkındayız. Bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz.” dedi.

“Kış trafiği iki katına çıktı”
CONNECT’i kış aylarında seçmelerinin bir nedeni olduğunu işaret eden Bilgehan Yılmaz, “Antalya’da turizm kış aylarında kısmen yavaşlıyor. Biz turizmin 12 aya yayılmasını istiyoruz. O zaman herkes kazanacak. Turiste sunulan hizmet ağının bir parçasıyız. Kış turizmine havacılık kısmında hava yollarımız için destek programımız var. Son 2 yılda kış aylarında trafiği ikiye katlamayı hedefliyoruz. Adım adım ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın en büyük 12’nci havalimanı”
Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, 3 gün boyunca Connect 2020- Antalya Rota Geliştirme Forumu’na ev sahipliği yapacaklarını belirtti.

Antalya Havalimanı olarak 2019 yılında 35 milyon yolcuya hizmet verdiklerini aktaran Varol, “Bu bizi Avrupa’nın en büyük 12’nci havalimanı yaptı. 12’nci sırada olmak ve şehrin havalimanını tespit etmek beraberinde çok önemli sorumluluklar getirdi. Biz devamında bölgemizi daha tanıtıcı faaliyetlerde bulunmak istedik. Çok prestijli forum Connect 2020 Forumu’nu Antalya’ya getirerek, ciddi bir adım attık. Burada 70’den fazla hava yolunu, 200’den fazla havalimanını bir araya getirdik. Bu hava yollarından 40’dan fazlası Antalya’ya uçmuyor. Biz onları Antalya’ya tanıtmak özellikle kışın özel zamanlar geçirebileceklerini göstermek için buraya davet ettik” dedi.

“Birliktelikten gelen başarı”
Bu işin sadece havalimanı organizasyonunda olamayacağına değinen Varol, “Tüm paydaşların katkısı ile başarı gelebilir. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Valimizi gelen misafirleri raftinge götürme taleplerini hemen not ettik. Sadece havalimanı olarak tüm Antalyasevenler olarak kentin sadece denizini, kumunu değiş doğasını, tarihi anlatmak için yola çıktık. Antalya için tarihi bir adım oldu” diye konuştu.

“Antalya’nın kışın da güzel olduğunu göstermek”
Bayrak taşıyıcıların önemli olduğunun altını çizen Varol, “İngiliz,İspanya, Almanya’dan hava yolları geliyor. Bunlar ciddi isimler. 43 tanesi zaten Antalya’ya hiç uçmayan hava yollarıdır. Burada önemli olan insanları buraya getirebilmektir. Bu uçmayan hava yollarının burayı gelip görmelerini kışın da önemli bir destinasyon olduğunu gösterebilmek önemli. Antalya’ya geldiğinizde kazancınız, katma değerinizle birlikte mutlu olacaksınız. Onları buraya getirmek için CONNECT önemli bir adım oldu” ifadelerine yer verdi.

Bir amaçlarının da uçmayan hava yolları ile yeni anlaşmalar yapmak olduğuna vurgu yapan Deniz Varol, “Eksik olan bazı detaylar vardı, ‘neden kışın Antalya gibi’. Onları yüz yüze anlatacağız ve göstereceğiz. Charterler değil bayrak taşıyıcılarında gelmesini istiyoruz. 1,5 senedir, bu forumu Antalya’da yapmak istediğimizin temeli budur. Antalya’ya hiç uçmayan 43 hava yolundan birini bile Antalya’ya bile getirebilirsek bizim için büyük bir başarıdır. Biri gelirse zincirin halkası gibi diğerleri de gelmeye başlayacaktır. 700 katılımcı bekliyoruz” diye konuştu.

“Havacılığa yön verenler geliyor”
Fraport TAV Antalya Havalimanı Ticaret ve Pazarlama Direktörü Serkan Karahatay, Türkiye için bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, havacılık trendlerine yön veren insanları Antalya’da ağırlayacaklarını kaydetti.

CONNECT’in Avrupa’nın en prestijli rota geliştirme organizasyonları olduğuna vurgu yapan Karahatay, “Çok prestijli bir organizasyon ilk kez ülkemize getiriyoruz. 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü” dedi.

CONNECT 2020 Antalya Rota Geliştirme Forumu Hakkında
Antalya Havalimanı bu forumla, dinamik hedeflerini ve bölgenin güzelliklerini 700’den fazla havacılık uzmanına sergileyecek.

CONNECT, sunduğu rahat ortam ile en dostça rota geliştirme forumu olarak kabul ediliyor. Maliyet ve zaman açısından etkili avantajlar sunan CONNECT, konferans ve sosyal ağ programlarının yanı sıra havayollarından, havalimanlarından, havacılık tedarikçilerinden ve turizm otoritelerinden üst düzey karar mercilerini 2.5 günlük sınırsız birebir toplantılar için bir araya getirecek.

Kaynak: İHA

Genel

D-8’DEN ‘ÖZEL SEÇİLMİŞ HAVAALANLARI’ UYGULAMASI

-

yayınlandı

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Shaari, “Üye ülkelerimizde D-8 için özel seçilmiş havaalanları oluşturuyoruz. Buna ilk olarak Sabiha Gökçen üzerinden başladık. Bu havaalanlarında D-8 vatandaşları için hızlı geçiş, D-8 ile ilgili bilgilendirici panoların yer alması, D-8 kafeleri ve sosyal alanların oluşturulması gibi bazı durumlar mevcut” ifadelerini kullandı.

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütünün (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, üye ülkelerde D-8 için özel seçilmiş havaalanları oluşturduklarını ve ilk olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda başlattıkları uygulamayla, D-8 vatandaşlarına hızlı geçiş imkanı gibi bazı kolaylıkların sağlandığını söyledi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde (ESAM) düzenlenen “D-8 Potansiyeli: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı konferansa, Shaari’nin yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve akademisyenler katıldı.

Dato Ku Jaafar Ku Shaari, Bangladeş’in başkenti Dakka’da haziran ayında yapılacak zirve ile dönem başkanlığının Türkiye’den Bangladeş’e geçeceğini ve söz konusu zirvede D-8’in gelecek 10 yıllık planlamasının yapılacağını ifade etti.

D-8’in kurulduğunda, kurucu liderlerin ticaret, ulaşım, enerji gibi 6 odak noktası belirlediklerini vurgulayan Shaari, bu hedeflerden bazılarına ulaşıldığını, ancak bazı noktalarda ise tam başarı elde edemediklerini kaydetti.

Büyükelçi Shaari, en önemli alanlarının ticaret olduğunu söyleyerek, üye ülkeleri serbest ticaret anlaşmalarına teşvik ettiklerinin altını çizerek, Malezya ile Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyduğunu hatırlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde gözlemci statüsüne sahip olduklarını belirten Shaari, birçok uluslararası kuruluşla da beraber çalıştıklarını dile getirdi.

Dato Ku Jaafar Ku Shaari, şöyle konuştu:
“Bununla birlikte üye ülkelerimizde D-8 için özel seçilmiş havaalanları oluşturuyoruz. Buna ilk olarak Sabiha Gökçen üzerinden başladık. Buradaki fayda aslında şu olacak; Bu havaalanlarında D-8 vatandaşları için hızlı geçiş, D-8 ile ilgili bilgilendirici panoların yer alması, D-8 kafeleri ve sosyal alanların oluşturulması gibi bazı durumlar mevcut. Pakistan’da Karaçi ve Cinnah havaalanları ile bir anlaşmamız oldu ve Nijerya’da Abuja Havaalanı’nın D-8’in seçilmiş havaalanı olarak hükümetten onayını aldık.”

Kaynak: AA

Devamını Oku

Genel

TÜRKİYE’DEN 6 AVRUPA ÜLKESİNE VİZE MUAFİYETİ

-

yayınlandı

Türkiye’ye seyahat edecek olan Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık vatandaşları 180 günde 90 gün vize muafiyetine sahip olacaklar.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin, Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık’a vize muafiyeti sağlamasıyla, turizm potansiyeli, ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Sözcü Aksoy, Türkiye’nin, bazı Avrupa ülkelerine vize muafiyeti sağlamasına ilişkin kabul ettiği karar hakkında bir soruya yazılı yanıt verdi.

Aksoy, “Avrupa Birliği (AB) Schengen bölgesi üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık vatandaşlarına, 2 Mart’tan itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanması kararlaştırılmıştır.” ifadesini kullandı.

Bu adımla, anılan ülkelerle turizm potansiyelimizin artırılmasının hedeflendiğini belirten Aksoy, öte yandan, ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

YOLCU UÇAĞI SERT İNİŞ YAPTI: 2 YARALI

-

yayınlandı

Rusya’nın Magadan kentinden kalkış yapan bir yolcu uçağının teknik arıza nedeniyle düştüğü bildirildi. Kaza yaralıların olduğu ancak hayatını kaybedenlerin bulunmadığı bilgisi verildi.

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Magadan kentinde, An-2 tipi bir yolcu uçağı kalkış yaptıktan hemen sonra piste düştü.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (EMERCOM), kaza sonucu iki kişinin yaralandığı bildirdi. Bakanlık, yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını aktardı.

Görgü tanıklarına göre yolcular yerel bir hastaneye nakledildi. Sağlık personelleri ve kurtarma ekipleri olay yerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Uçakta 12 yolcu ve 2 mürettebat yer alıyordu ve tamamının kaza yapan uçaktan çıkmayı başardığı belirtiliyor.

Diğer yandan havaalanı faaliyetini sürdürüyor.

Kaynak: Sputnik

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya