GenelGüncel Haberler

GÜMÜŞHANE-BAYBURT HAVALİMANINDAKİ ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde inşaatına başlanan Gümüşhane-Bayburt Havalimanında çalışmalar devam ediyor.

Gümüşhane Üniversitesi’nin Lojistik Derneği (LODER) işbirliğiyle Köse ilçesinde düzenlenen Lojistik Eğitim Standartları yedinci çalıştayına katılan dernek yöneticileri ve akademisyenler Gümüşhane-Bayburt Havalimanını ziyaret etti.

Kaymakam Ömer Faruk Canpolat ve Belediye Başkanı Turgay Kesler’in de katıldığı ziyarette Kontrol Şefi Barış Yıkılmaz ve firma yetkililerinden inşaatın gidişatı ile ilgili brifing alan heyet, yapım çalışmaları süren pist alanında incelemelerde bulundu.

Ziyaretin ardından İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Lojistik Derneği (LODER) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, ulaşımda en önemli olayın entegrasyon olduğunu, Gümüşhane-Bayburt havalimanının karayolu, demiryolu ve denizyolu entegrasyonunun yapılması halinde iyi çalışacağının kesin olduğunu söyledi. 

“Hizmeti entegre ettiğiniz takdirde 2 milyon değil daha da fazla olur”

Özellikle gelen yolcunun devamını planlayan sistemlere ihtiyaç olduğunun altını çizen Tanyaş, “Burada ilk akla gelen turizm, doğa gözüküyor. Burada kargo terminali açılacaksa ve burada üretilen ürünlerin katma değerleri yükseltilirse, uçak kargoya uygun madenlerde çıkarılırsa burası gelişebilir. Ama bu işte en önemli olay entegrasyondur. Hem tanıtım anlamında hem e-ticaret anlamında hem de diğer ulaşım yollarıyla entegrasyon kurulduğu takdirde burası iş yapar. Hizmeti entegre ettiğiniz takdirde 2 milyon değil daha da fazla olur. Ama sadece havaalanı yapılıp entegrasyon yapılmazsa güdük kalabilir. Önemli olan hem kargo hem yolcu anlamında entegre sistemlerini kurup tanıtımını, pazarlamasını iyi bir şekilde entegre ettiğimiz takdirde çalışacaktır” diye konuştu.


“Bir an önce ilimize bu havaalanını kazandırmayı düşünüyoruz”

Köse Kaymakam Ömer Faruk Canpolat ise ilçede düzenlenen lojistik sempozyumuna katılan bilim insanlarının alanlarının çok ciddi bir parçası olan havaalanını görmek istediklerini, kendilerinin de bilim insanlarından faydalı bilgi ve öneriler aldıklarını belirterek, “Havalimanımızın altyapı inşaatı hızlı bir şekilde ilerliyor. Kar yola düşünce değil kar yolu kapatıncaya kadar çalışmaya devam ettiler geçen sene. Bu sene de inşallah aynı şekilde olacak. İnşallah hız kesmeden, bizlerde elimizden gelen desteği vererek biran önce altyapı inşaatını bitirip ardından üstyapı ihalesiyle birlikte çalışmaları aynı bu şekilde devam ettirip ilçemize, bölgemize, ilimize bu havaalanını kazandırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.


“Nisan ayına kadar altyapı çalışmaları bitirilecek, ardından üstyapı hizmetleri ihale edilecek”

Gümüşhane-Bayburt Havalimanının alternatif fonksiyonu da olduğunu, Erzurum, Erzincan ve Trabzon başta olmak üzere çevre şehirlerdeki havalimanlarının ağır kış şartlarındaki alternatifi olacağını vurgulayan Canpolat, “Lojistik, kargoculuk, taşımacılık, ticaret yönünden de başka çıktıları olacak. Önümüzdeki yılın Nisan ayına kadar altyapı çalışmaları bitirilecek. Ardından bakanlık üstyapı hizmetlerini ihalesini yapacak. Bu havaalanı 2 milyon yolcu kapasiteli, bazen sosyal medyada yolcu garantili yorumları yapılıyor öyle bir durum yok. Gümüşhane ve Bayburt’un konumunu, nüfus hareketliliğini, geçinme kaynaklarını ve var olan turizm değerlerini göz önünde bulundurduğumuzda herhangi bir olumsuzluk yaşanacağını düşünmüyorum. Kapasiteyi doldurmak bizlerin elinde. 2 milyon yolcu kapasitesini doldurmamak için hiçbir sebep yok” şeklinde konuştu.

Tags
Show More