Connect with us

Genel

Demir Atölyesinden Roket Gövdesine Uzanan Başarı Hikayesi

-

Yayınlandı

TOLGA ALBAY – Babasının demir atölyesinde çıraklık yaparak başladığı meslek yaşamını savunma ve havacılık sektöründe sürdüren Aziz Meydan, ortağı ile Manisa‘da kurduğu fabrikada küresel projelerin kilit parçalarını imal ediyor.

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Aziz Meydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin’de babasının demir atölyesinde çalışarak atıldığı iş yaşamına ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKE) devam ettiğini söyledi.

Daha sonra Çankırı Uçaksavar Fabrikası Müdürlüğünün ardından Ege Serbest Bölgesi’ndeki bir Fransız savunma sanayi şirketini yönettiğini anlatan Meydan, sektörde yerli yan sanayi şirket ihtiyacının artması üzerine ortağı Mehmet Atik ile HMS Makina’yı kurduklarını ifade etti.

Yüksek teknolojiye dayalı nikel ve alüminyum alaşım parça üretimini yapan şirketin sivil ve askeri uçak projelerine dahil olarak üretimini kısa zamanda genişlettiğini belirten Meydan, halen herhangi bir vakıf iştiraki olmayan ve yerli sermayeye sahip en büyük tesislerden birisi olduklarını kaydetti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ), Tusaş Motor Sanayii (TEİ), Aselsan, Roketsan,Havelsan, FNSS gibi milli şirketlerin yanı sıra Airbus, Boeing, Bombardier ve Skorsky gibi küresel havacılık şirketlerinin tedarikçisi olduklarını dile getiren Meydan, Milli Gemi Projesi, Milli Tank Altay Projesi ve yeni nesil roket projelerinde önemli roller üstlendiklerini belirtti.

Manisa‘da kurdukları tesiste Türkiye‘de ender bulunan teknolojik altyapıyla mikron düzeyinde ölçüm ve hassasiyetle üretim yaptıklarını, yüksek kalitedeki üretimleri dolayısıyla uluslararası projelere de dahil olduklarını dile getiren Meydan, 9 ülke ortaklığında devam eden Müşterek Taarruz Uçağı F 35 projesine de ürün tedarik ettiklerini ifade etti.

Uçuş bilgisayarından tuvalet kilidine 10 bin parça

Airbus A 380, Boeing 787, Bombardier C serisi gibi yeni nesil uçakların da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil havacılık projesi için 2 bin çeşit, savaş uçağından rokete, tanktan insansız hava araçlarına uzanan yelpazedeki savunma sanayi projeleri için de 8 bin çeşit parça ürettiklerini dile getiren Meydan, bazı projelere tasarım aşamasında da destek verdiklerini vurguladı.

Meydan, ürettikleri parçalar arasında uçuş kontrol bilgisayarlarına ait parçalardan tuvalet kilidine, roket gövdesinden motorları gövdeye bağlayan ekipmanlara kadar çok farklı ürünlerin bulunduğuna işaret etti.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi‘nde 22 bin metrekare kapalı alandaki tesisin yeni projelerle hızla büyüdüğünü anlatan Meydan, 200 olan çalışan sayısının 5 yılda 500’e çıkarılmasının planlandığını dile getirdi.

Meydan, nitelikli eleman yetiştirmek için fabrika bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı izniyle çıraklık okulu kurduklarını, halen 16 öğrencinin uygulamalı eğitim gördüğü okulu gelecekte büyütmeyi düşündüklerini de aktardı.

“Otomotivden hızlı ilerliyoruz”

Türkiye‘nin savunma ve havacılık sektöründe hızlı büyümesinin ana tedarikçilerin yanı sıra HMS gibi yan tedarikçi firmaları da büyüttüğüne değinen Meydan, sektörün kısa zamanda yakaladığı hızlı büyümenin takdir edilmesi gerektiğini kaydetti.

Savunma ve havacılık ihracatının her yıl katlanarak arttığını bildiren Meydan, şu değerlendirmede bulundu:

“Savunma ve havacılık sektörünün geldiği yer, Türkiye‘deki diğer sektörlerle kıyaslanmayacak kadar ileride. Doğu ve Güney Avrupa ülkelerinden ilerideyiz. Otomotivden çok daha hızlı ilerlediğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye‘de diğer hiçbir sektörde olmadığı kadar ileri bir yerdeyiz. Bu işe bizden çok daha önce başlamış ülkeler de yerinde saymıyor. Ama eskiden onlar 100, biz 10 isek, şimdi onlar 150, biz 100 olduk. 10 yıl sonra, onlar 200 olacaksa biz 180 olacağız.

Türkiye‘de bu alanda çok ciddi bir birikim oluştu. Eğitilmiş insanlar bu konuya ilgi duymaya başladı. Genç mühendislerin ilk tercihi savunma ve havacılık şirketleri. Türkiyehavacılık sanayiinde kendi uçağını üretme söylemiyle yola çıktı. Üniversiteler, TAI, TEİ gibi kuruluşlar ciddi katkılar sağlıyorlar. Gidişat gösteriyor ki önümüzdeki dönem bu ivme devam edecek ve çok daha iyi yerlere gelecek.”

Türkiye kararını verdi”

 

Yerli uçak çalışmalarının sektöre heyecan verdiğine, milli gemi, tank, silah ve roket gibi projelerle hem kamunun hem özel sektörün kendisini ispat ettiğine dikkati çeken Meydan, yerli uçağın kolay bir iş olmadığını ancak Türkiye için yapılabilir bir proje olduğunu belirtti.

Meydan, şunları söyledi:

“Yerli uçak çok zahmetli ve uzun bir süreç. Herkes bunun bilincinde. Zaten kolay olsa herkes yapıyor olurdu. Dünyada bu işi yapabilen, üretebilen ülke sayısı belli. Bu iş aslında tasarımdır. Yapılmaz mı yapılır. Devletin en tepesinden en alt düzey memuruna kadar herkes bu konuda ciddi bir irade ortaya koymuş durumda. Maddi ve manevi olarak teşvik ediliyor. Türkiye kararını verdi, kendi uçağını yapacak. Bunun arkasında durulur, iyi bir planlama yapılırsa olur ama sabırlı olmak gerekir. Sindire sindire gitmek gerekiyor.”

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways Asya’da Yüksek Hızlı İnternet Sunan En Büyük Filoya Sahip

-

yayınlandı

Teslim Aldığı A7-ALC Tescilli yeni Airbus A350-900 uçağı ile Qatar Airways’in yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmeti ile donatılmış uçak sayısı 100 oldu. 2018’den beri milyonlarca yolcuyu havada Super Wi-Fi hizmeti ile birbirine bağlayan hava yolu, modern ve yakıt açısından verimli uçaklardan oluşan genç filosu ile yolcularına üstün hizmet veriyor.Qatar Airways’in Privilege Club üyeleri, online rezervasyon yaptıklarında uçuşları boyunca yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmetinden ücretsiz faydalanacaklar.

Qatar Airways, yüksek hızlı ‘Süper Wi-Fi’ bağlantısına sahip 100’üncü uçağının lansmanını kutluyor. Super Wi-Fi ile yolcularının uçuş esnasında en hızlı geniş bant hizmetini kullanarak uçaktayken aileleri, arkadaşları ve meslektaşları ile iletişim halinde kalmasını sağlıyor. Gökyüzünde bulunan 100 Süper Wi-Fi özellikli uçağı ile Qatar Airways, şu anda Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en üstün yüksek hızlı geniş bant ile donatılmış en fazla sayıda uçak ile hizmet veren hava yolu oldu.

Hava yolunun A7-ALC tescilli yeni Airbus A350-900 uçağı, küresel mobil uydu iletişim sağlayıcısı Inmarsat’ın ödüllü GX Aviation teknolojisini kullanan yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmeti sunan Qatar Airways filosunun 100’üncü üyesi oldu. Bu hizmet, hava yolunun filosunda 2018’deki lansmanından bu yana milyonlarca yolcunun uçakta dinlenirken internette gezinmesine, sosyal medyayı kontrol etmesine, video içeriklerine ulaşmasına ve daha pek çok sekilde iletişim kurmasına olanak sağladı.

GX Aviation ile donatılmış uçuşlardaki Qatar Airways yolcuları, daha fazla çevrimiçi zamana ihtiyaç duyulması halinde uçuşta tam erişimi sağlayan satın alma yeteneği ile Süper Wi-Fi hizmetine bir saate kadar ücretsiz erişim sağlayabilir. Qatar Airways, değerli Privilege Club üyelerinin sadakatini onurlandırmak için 9 Eylül ve 1 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında qatarairways.com/SuperWiFi adresinden online rezervasyon yaptıklarında onlara iki adede kadar ücretsiz Süper Wi-Fi kuponu sunuyor. Diğer yolcular da SUPERWIFI kayıt kodunu kullanarak ve Privilege Club’a üye olabilir bu özel tekliften yararlanabiliyor. (*Şartlar ve koşullar vardır.)

Qatar Airways Grup CEO’su Akbar Al Baker konu ile ilgili şöyle konuştu: “Küresel havacılık endüstrisinde bir yenilik lideri olarak, Qatar Airways halihazırda gökyüzündeki en genç ve teknolojik açıdan en gelişmiş filolardan birini işletiyor. Diğer havayollarının Wi-Fi tekliflerini azalttığı yerlerde, Qatar Airways bunu genişletiyor. Bu zorlu zamanlarda sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla artık her zamankinden daha önemli olan bağlantıda kalma ihtiyacını karşılamak adına filomuzun bir hizmeti olarak yolcularımıza yüksek hızlı geniş bant Süper Wi-Fi sunmak için Inmarsat ve onun GX Aviation teknolojisi ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Qatar Airways’in bu olağan üstü hizmetini ayrıca dünya çapındaki sadık Privilege Club üyelerimize sunmaktan ve dünya ile bağlantılarını genişletmekten de memnuniyet duyuyoruz. “

Inmarsat Havacılık Başkanı Philip Balaam ise şunları söyledi: “Qatar Airways, dünya çapında milyonlarca sadık yolcusunun keyif aldığı üstün bir uçak içi deneyim sunmasıyla ünlüdür. GX Aviation olarak uçak içi genişbantımızın, hava yolunun genç ve geniş filosu ile önemli bir bileşen haline gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Yolculardan gelen geri bildirimler son derece olumlu oldu ve şimdi hizmetin 100 uçakta sunulmasıyla birlikte, göklerdeki en iyi bağlantı sunuluyor.”

Birçok ödülü bulunan Qatar Airways, Skytrax tarafından yönetilen 2019 Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Hava Yolu” seçildi. Ayrıca çığır açan Business Class deneyimi olan Qsuite sayesinde “Orta Doğu’nun En İyi Hava Yolu”, “Dünyanın En İyi Business Class’ı” ve “En İyi Business Class Koltuğu” seçildi. Hava yolu endüstrisinde beş kez mükemmelliğin zirvesi olarak tanınan ve gıpta ile bakılan “Skytrax Yılın Hava Yolu” unvanını alan tek hava yoludur. HIA, geçtiğimiz günlerde Skytrax World Airport Awards 2020 tarafından dünya çapındaki 550 havalimanı arasında “Dünyanın En İyi Üçüncü Havalimanı” seçildi.

Devamını Oku

Genel

Airbus Canada, A220 malzeme yönetim hizmetlerini Satair’e aktarıyor

-

yayınlandı

Airbus Canada Limited Ortaklığı, Airbus’a program entegrasyonunun bir parçası olarak tüm A220 Malzeme Yönetimi hizmetlerini resmi olarak Satair’e aktardı. Temmuz ayından bu yana, bir Airbus hizmet şirketi olan Satair, Airbus Kanada’daki A220 program ekibi ile yakın koordinasyon içinde çalışan A220 operatörleri için küresel malzeme desteği ve hizmetleri konusunda öncülük etmektedir.Transfer, Airbus için önemli bir kilometre taşını ve A220 programının genel olarak daha fazla entegrasyonunda önemli bir adımı temsil ediyor. A220 Müşteri Hizmetleri, Müşteri Memnuniyeti ve Ürün Politikası Kıdemli Başkan Yardımcısı Rob Dewar, “Tüm A220 müşterileri, Satair tarafından diğer tüm Airbus platformlarında sunulan aynı hizmet seviyesinden ve küresel ağdan yararlanacak. Bu, dünya çapında büyüyen A220 müşteri tabanımızın genel memnuniyetini artırmak için önemli bir katkıdır” dedi.

Satair CEO’su Bart Reijnen, “Satair’in servis merkezleri ve depo konusdaki güçlü konumu, tüm A220 operatörlerine daha geniş bir yedek parça yelpazesi sunulmasına katkıda bulunacak. Müşteriler, Satair’in küresel konumundan yararlanabilecek. Güçlü Satair organizasyonumuzla A220 uçağını desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

Satair’e A220 malzeme yönetimi hizmetleri geçişi, 1 Temmuz 2020 itibarıyla resmi olarak başladı. Genel olarak, Satair şu anda planlama ve envanter dahil olmak üzere çok çeşitli katma değerli faaliyetlerden sorumludur: satın alma, kalite kontrol, sertifikasyon, depolama ve dağıtım, müşteri siparişlerinin işlenmesi, 7/24 AOG işlemleri, ilk tedarik ve alet kiralama. A220 filosu büyüdükçe ve olgunluklaştıkça, Satair da A220 için parça kiralama, onarım ve değişim alanlarını da geliştirecektir. A220 programının müşteri sipariş yönetimi, yalnızca Satair / OEM parça ve servis kanalında küresel Satair şirketleri grubuyla yönetilmektedir.

A220 program merkezi, Kanada’nın Mirabel kentinde, mühendislik uzmanlığı ve 7/24/365 Müşteri Yanıt Merkezi gibi ana Müşteri Hizmetleri işlevleriyle birlikte bulunmaktadır.

En son teknolojilerden yararlanan A220, kategorisindeki en sessiz, en verimli ve en çevre dostu uçaktır. Önceki nesil uçaklara kıyasla %50 daha az gürültü, koltuk başına %25 daha düşük yakıt tüketimi ve endüstri standartlarına göre %50 daha düşük NOx emisyonu sunan A220, havalimanları için mükemmel bir uçaktır.

Devamını Oku

Genel

Suudi Arabistan Hava Sahası Bae-İsrail Uçuşlarına Açıldı

-

yayınlandı

Suudi Arabistan, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılacak uçuşlarda hava sahasının kullanılmasına izin verdiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu’nun, Abu Dabi’nin tüm ülkelerden BAE’ye yapılacak gidiş-dönüş uçuşlar için Suudi Arabistan hava sahasının kullanılması talebini onayladığı belirtildi. Bu kararla birlikte, İsrail uçaklarının BAE’ye yapacağı gidiş-dönüş seferlerinde Suudi Arabistan hava sahasının kullanılmasının önü açıldı.Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilk ticari uçuş, 2 gün önce gerçekleştirilmişti. Suudi Arabistan yönetimi tarihte ilk kez İsrail hava yollarına ait uçağın hava sahasını kullanmasına izin vermişti.

Netenyahu’dan İlk Açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da kararın ardından açıklama yaptı. Netenyahu, kararı “büyük bir gelişme” olarak niteleyerek, “Bu gerçek barışın meyvesi. Bu sayede uçuş fiyatları düşecek, mesafe kısalacak ve turizmimiz gelişecek.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2020 Apronmedya