GenelGüncel Haberler

ASTRONOT FOREMAN ÖĞRENCİLERE SESLENDİ “ASLA VAZGEÇMEYİN”

NASA Astronotu Michael J. Foreman, Uzay Kampı Türkiye’nin 28 Haziran – 4 Temmuz haftasında düzenlenen “E-Pal haftası”na katılarak uzayla ilgili deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

2008 ve 2009 yıllarında 32 saat 19 dakikası “uzay yürüyüşü” olmak üzere yaklaşık 638 saat uzay uçuşu yapan Astronot Foreman, 1 Temmuz Çarşamba günü Uzay Kampı Türkiye katılımcılarıyla buluşarak astronot olma yolunda neler yaşadıklarını ve uzay deneyimlerini paylaştı.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Slovenya, Polonya, Kanada ve Bulgaristan’dan gelen yaklaşık 160 kişilik katılımcı grubu ve gazetecilerle buluşan Foreman; astronot olmak için NASA’ya sekiz kere başvuru yaptığını ve kabul edilinceye kadar yıllarca beklediğini anlatarak, “Reddedildiğimde uzaya gitme hayalimden asla vazgeçmedim ve denemeye devam ettim” dedi. Foreman konuşmasında öğrencilere seslenerek “Büyük hayaller kurun ve yaşamınız boyunca kendinize hedefler koyun. Fakat unutmayın ki her hedefinize ilk seferinde ulaşıyorsanız belki de yeterince yüksek hedefler belirlemiyorsunuzdur. Hedeflerinize ulaşmak için her gün bir şeyler yapın. Hiçbir hayalinizden vazgeçmeyin.” mesajını verdi.

Astronot Foreman, E-Pal Haftası olarak bilinen özel programda yaptığı sunum öncesinde, 2000 yılında
Bir ESBAŞ girişimi olarak kurulan Uzay Kampı Türkiye’nin 15’inci yıldönümü dolayısıyla hazırlanan kutlamaya katılarak, hazırlanan pastayı ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler ve Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham ile birlikte kesti.

NASA’nın Johnson ve Kennedy Uzay Merkezleri arasındaki irtibatta görev alan, Glenn Araştırma Merkezi’nde de çeşitli görevler üstlenen, STS-123 ve STS-129 görevlerinde uzaya giden Michael Foreman, 5-11 Temmuz dönemindeki 6 Günlük Uluslararası Yaz Kampı’na da davetli konuşmacı olarak katılacak.

Show More