Connect with us

Genel

3. HAVALİMANI İLE GELECEK 50 YILIMIZI PLANLADIK !

-

Yayınlandı

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a yapılan  3. havalimanı ile havacılık sektörünün gelecek 50 yılının planlandığını söyleyerek, “bu bir gereklilik ve ciddi bir ihtiyaçtı” dedi.

Apronmedya’ya özel açıklamalarda bulunan Birdal, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mevcut kapasitesinin de yeterli olmadığını ve yeni pişt yapılacağını ifade etti.

3. HAVALİMANI BİR GEREKLİLİKTİ !

3.havaApronmedya: Havalimanlarındaki rakamlarımız medeniyet noktasında ne güzel bir gösterge. Ancak 3. havalimanı projesi artılarıyla eksileriyle çok konuşuluyor. Bu işin özünü bize açıklar mısınız? Bu havalimanı bizim ülkemize ne katacaktır ? Bu liman gerçekten ihtiyaç mıydı ve gerçekten burası bir bataklık üzerine mi kuruluyor?

Orhan Birdal: Öncelikle şu açıdan bakalım İstanbul’a yeni bir havalimanı gerekli mi, değil mi? Atatürk Havalimanı şehrin içinde kalmış durumda. Bundan 80 yıl önce yapıldığında kuşların uçtuğu bir yerdi. Ama şimdi şehrin merkezinde kalmış durumda. Genişleme ve büyüme imkânı yok. Bu haliyle yaz ayında 1336 uçak indi. Rekor sayısı bu idi. Şu anda kışın hava trafiğinin en az olduğu dönemde dahi 1200 uçak indi. Dünyanın en önemli hablarından biri haline geldi. 60 milyon yolcuya yaklaştı. Bunu nerede yapıyoruz. 2 tane pistte yapıyoruz. Ama fiziki olarak bu havalimanın bir sonraki adımı yok. Ancak son açık kaldığı güne kadar burası için ne yapılması gerekiyorsa biz yapıyoruz. Biz mevcut haliyle burayı bırakmış değiliz. Yeni park yerleri, kargo tesisi yatırımlarımız devam ediyor.

3. HAVALİMANI ARAZİSİ BERBAT GÖRÜNÜMDEYDİ !

Apronmedya: Lokasyon olarak çok tartışıldı 3. Havalimanı arazisi. Doğa tahribatı yapıldı diye ?

Orhan Birdal: Bakın tüm bu anlattıklarım 3. Havalimanının gerekliliğini karşımıza çıkardı. Yeni havalimanının konumlanacağı arazi en uygun arazi olarak seçildi. Ki en uygun arazi idi.  Lokasyon olarak İstanbul’a yakındı. Ama arazi çok hoyratça kullanılmıştı. Kaderine bile terk edilmiş olsaydı doğaya saygı olurdu. Ama öyle bile değildi. Burada maden çukurları açılmış, malzemeler sağa sola atılmış, çok berbat görünümdeydi. Buranın doğaya ve insana kazandırılması gerekiyordu. Orman alanları olarak görülüp ormandan eser kalmamış alanlar vardı. Orman vasfını yitirmiş alanlar yani. Şimdi burada 650 bin nitelikli ağaç kesilecek ama bunun 10 katı fazlası yani 5 milyon ağaç dikilecek. Yeni bir peyzaj alanı oluşturulacak. İnsanların bilmediği bir şey var. Bu 75 milyon metrekarelik arazinin sadece 15 milyon metrekaresi inşaat alanı kalan 60 milyon metrekaresi yeşil alan olacak.  Ayrıca rüzgar ölçümleri yapıldı, topagrafik değerleri alındı. 70’e yakın gölet ortaya çıktı. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bozuk bir arazi de 75 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak için hükümetimiz bir irade gösterdi ve bizde ihalesini yaptık.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İHALE YAPTIK !

İhale için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yerli yabancı pek çok firma ihalenin her yönüyle ilgili bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Şartname herkese açıktı. Herkes her istediğini, aklındaki soruyu sordu ve cevabını alabildi. Bütün dünyanın gözü önünde ihaleyi yaptık. O nedenle “Yok öyle, yok böyleydi, kapalı kapılar ardında yapıldı edildi” demeye kimsenin hakkı yok.  İhaleye 4 firma girdi. Birisi ilk önce çekildi. Üç firma sonuna kadar yarıştı. Ama 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV kira bedeli ödemek üzere 25 yıllığına işletme hakkını konsorsiyum aldı. Devletin kasasından da tek bir kuruş çıkmadı.

3. HAVALİMANI İLE DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ ?

dhmi

Apronmedya: Sayın Birdal, 3. havalimanı Türkiye’ye ve vatandaşa ne fayda sağlayacak? Burası açıldığında Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Orhan Birdal: Bu havalimanı yapılınca dünya coğrafyası itibariyle Türkiye kuzeyden güneye doğudan batıya kesişme noktasında hab olma özelliği artarak devam edecek. Atatürk Havalimanına gelemeyen pek çok şirket var. Çünkü slot veremiyoruz. Çünkü kapasitesi doldu. İlave uçmak isteyenlere izin veremiyoruz. Zaman zaman THY’na bile istedikleri gibi uçma izni veremeyebiliyoruz. Yeni liman yapıldığında bütün şirketler daha fazla uçmaya başlayacak. Bu da havacılık ekonomisine ciddi katkılar yapacak.

Apronmedya: Kaç milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak ?

Orhan Birdal: Yenisini bitirdiğimizde  90 milyon yolcu kapasite ile hizmet vereceğiz. Dolayısıyla gelmeyi düşünüp de gelemeyen şirketlerinde önü açılacak. Bu ivme devam edecektir. Bütün havayolu otoriteleri bu bölgede Türkiye’nin hava ulaşımında artış trendini sürdüreceğini ortak görüş olarak belirtiyor. Biz de bunun hazırlığını yapıyoruz bu havalimanı ile. Bugün baktığınızda uçak almak en kolayıdır. Eğer o uçağı indireceğiniz pistiniz yoksa bir anlamı yok. Gelecek olan şirketlerin önü açılmış olacak.

HAVACILIKTA EKSEN DOĞU’YA KAYIYOR !

Apronmedya:  3. havalimanı neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu birtakım çevrelerde ?

Orhan Birdal: Cevabı çok basit. Havacılıkta eksen batıdan doğuya doğru kayıyor. İstanbul Körfez Bölgesi ile Avrupa’nın arasında bir yerde. Önemli bir merkez durumunda. Doğu batıya yakınlığı itibariyle ara noktada. Bu eksenin Türkiye-İstanbul’a doğru kaydığını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte yerini sağlamlaştıracak. Fransa ve Almanya oralarda ciddi yoğunluk var. Bu iki ülke eksenin odak noktasıydılar. Ama İstanbul’da böyle bir tesis yapıldığında mıknatıs gibi buraya doğru çekecektir. Bu hem ekonominin hem de havacılık otoritelerinin ortak görüşüdür. Doğudaki ticari hareketlilik batıdakinden daha fazla durumdadır. Öyle olunca cazibe merkezi durumundadır doğu.

İNGİLİZ ALMAN VE FRANSIZ ŞİRKETLERİ HERGÜN BİZE GELİYOR !

Apronmedya: İstemezük diyenlerin ortak kaygıları ekonomik galiba ?

Orhan Birdal: Öyle düşünüyoruz. Bakın Çin’den Amerika’ya 20 saatte gidiyorsunuz. Ama Çin’den İstanbul’a 10 saatte geliyorsunuz. Ayrıca Afrika’da önemli bir faktör burada. Afrika kıtasına en güzel bağlantı veren havalimanı  İstanbul Atatürk Havalimanı’dır. THY’da ondan para kazanıyor. O zaman da böyle bir tesis kıskançlığa neden olabilir. İngiltere, Almanya ve Fransa bu tesis burada yapılıyor biz burada nasıl yer alabiliriz bunun hesaplarını yapıyor. Her gün bize bir şirket geliyor. Bu projenin içinde kendilerine yer arıyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI KALDIRILMAYACAK !

Apronmedya: 3. Havalimanından sonra Atatürk Havalimanı ne olacak ?

Orhan Birdal: Atatürk Havalimanı sözleşmemiz gereği ticari tarifeli uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır. Onun dışındaki Atatürk Havalimanı’nın bütün fonksiyonları aynen devam edecek.

SABİNA GÖKÇEN’E YENİ PİST YAPACAĞIZ !

sabihagokcen

                                                   İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Apronmedya: Birde İstanbul’un Anadolu yakası var. Sabiha Gökçen Havalimanı kapasite olarak yetiyor mu sayın Birdal ?

Orhan Birdal: Hayır yetmiyor. Kapasitesini doldurmuş durumda. Orası aslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı ama oraya bir pist yapacağız. Çünkü şu anda kapasitesini doldurma noktasında. Önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksek.

Apronmedya: Ordu-Giresun Havalimanı bu yıl devreye girecek mi? İsmi ne olacak?

Orhan Birdal: İsmi Ordu-Giresun Havalimanı olacak. Her iki şehre de hizmet verecek. Yeni bir isim düşünülürse bu Bakanlar Kurulu’nda karar verilir. Öyle bir şey yok ama bu isim benimsendi.

Apronmedya: Efendim Rize Havalimanı yatırımı ne aşamada?

Orhan Birdal: Orası için de etüd çalışmalarımız devam ediyor.

GÖRSEL

Apronmedya / Özel Röportaj 

Devamını Oku

Genel

THY’DEN DANİMARKA’DA ‘STOPOVER’ İLE İSTANBUL TANITIMI

-

yayınlandı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen “Kaliteli Seyahat için Turizm Fuarı”nda stant açan Türk Hava Yolları (THY), artık Danimarka çıkışlı yolculara da sağladığı “Stopover” hizmeti ile İstanbul’u da tanıtacak.

Danimarka’nın lüks turizme yönelik tek fuarı “Kaliteli Seyahat için Turizm”e katılan THY, Danimarka’yı da kapsayan “Stopover” projesini fuar ziyaretçileri ve seyahat acentelerine tanıttı.

Ziyaretçilerin fuarda THY’nin yeni projesine ilgi gösterdikleri görüldü. THY bileti satışı yapan seyahat acentelerinin de projeyi olumlu değerlendirdikleri öğrenildi.

Kopenhag ve Billund havalimanlarından İstanbul’a günde toplam 5 sefer düzenleyen THY’nin yolcularının ağırlıklı olarak Orta Doğu, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine seyahat ettiği kaydedildi.

THY’nin her yıl katıldığı iki gün süren fuarı geçen yıl 17 bin 532 kişi ziyaret etmişti.

Stopover Projesi

THY ile aktarmalı seyahat eden, bağlantı süresi uzun Stopover yolcuları, bilet alımı akabinde düzenlenen otel çeki ile Sultanahmet ve Taksim bölgesinde, ekonomi sınıfı için 4 yıldızlı otelde 1 gece, business için 5 yıldızlı otelde 2 gece ücretsiz konaklayarak İstanbul’da keyifli vakit geçirme imkanına sahip oluyor.

Proje ile dünyanın yeni aktarma merkezlerden biri olan İstanbul’un eşsiz güzelliklerinin tanıtılması ve ülke turizmine katkı sağlanmasının yanı sıra THY transfer yolcu sayısının artırılması hedefleniyor.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Genel

ANTALYA TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI! TÜM YILLARIN REKORU KIRILDI

-

yayınlandı

Dünyanın en önemli turist destinasyonları arasında yer alan Antalya’nın tarihinde ilk kez ağırladığı turist sayısı 14 milyonu geçti. Geçen yılın tamamında 13 milyon 642 bin turisti ağırlayan Antalya’ya, bu yıl 15 Ekim itibarıyla 14 milyondan fazla yabancı misafir geldi.

9,5 ayda tüm yılların rekorunu kıran Antalya, yıl sonu için belirlenen 16 milyon turist hedefine adım adım yaklaşıyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca; “Mayıs ile eylül arası yüksek sezon olarak değerlendirilirdi, bu yıl nisanda hareketlilik başladı ve ekimde hala hareketlilik devam ediyor. Bu da sezonun uzadığını gösteriyor” dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, Antalya ile Gazipaşa havalimanlarına inen turist sayısı 15 Ekim itibarıyla 14 milyon 54 bin 887 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın tamamında 13 milyon 642 bin turist ağırlayarak rekor kıran Antalya, bu yılı da yeni bir rekorla kapatmaya hazırlanıyor. Geçen yılın 9,5 ayında 12 milyon 58 bin turistin geldiği Antalya, bu yıl aynı dönemde 14 milyon turist rakamını görme başarısı elde etti. Tarihinde ilk kez gelen turist sayısında 14 milyonu aşan kent, bu yıl için belirlenen 16 milyon turist hedefine de adım adım yaklaşıyor.

193 ülkenin vatandaşlarını misafir eden kente gelen turistlerin milliyetlerine göre ise ilk sırada Rusya yer aldı. 1 Ocak-15 Ekim tarihleri arasında Rusya’dan gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 15 artışla 5 milyon 171 bine ulaştı. En çok turistin geldiği ikinci ülke Almanya oldu. Geçen seneye göre yüzde 16’lık artışın yaşandığı Almanya’dan gelen turist sayısı 2 milyon 347 bin olarak kayıtlara geçti.

Sırasıyla Ukrayna’dan 776 bin, İngiltere’den de 656 bin turistin geldiği kent, Polonya’dan 516 bin, Hollanda’dan da 397 bin misafiri ağırladı.

“2019 Yılı Rekorlar Yılı Oldu”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, yaptığı açıklamada, diğer yıllara göre iyi bir eylül ve ekim ayı geçirdiklerini söyledi. Ekim ayının ilk yarısında yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştiğini belirten Atmaca, bu rakamın son derece önemli olduğunu kaydetti.

Geçen yıllara göre bu yıl sezonun da uzadığına dikkati çeken Atmaca, “Mayıs ile eylül arası yüksek sezon olarak değerlendirilirdi, bu yıl nisanda hareketlilik başladı ve ekimde hala hareketlilik devam ediyor. Bu da sezonun uzadığını gösteriyor. Turizm sektörü açısından sevindirici.” dedi.

Antalya’nın tarihinde ilk defa 14 milyon turisti gördüğüne işaret eden Atmaca, “Geçen yılın tamamında 13,5 milyon turist ağırlarken, bu yıl 9,5 ayda ağırladığımız turist sayısı 14 milyonu geçti. Ekimde bir rekoru kırdık, yıl sonu için 16 milyon hedef belirlemiştik, büyük ihtimal Antalya bu hedefine de ulaşarak, yeni bir rekora imza atacak. Her ay yeni bir rekor kırdık, 2019 yılı bizim için rekorlar yılı oldu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

PASİFİK’TE II. DÜNYA SAVAŞI’NDAN KALMA UÇAK GEMİSİ BATIĞI BULUNDU

-

yayınlandı

Pasifik Okyanusu’nda, Hawaii’nin kuzeybatısında II. Dünya Savaşı’nda batan bir Japon uçak gemisinin enkazı bulundu.

Pasifik Okyanusu’nda, Hawaii’nin kuzeybatısında II. Dünya Savaşı’nda batan bir Japon uçak gemisinin enkazı bulundu.

ABD Donanma Tarihi ve Mirası Komutanlığı ile Vulcan Inc. derin deniz araştırma şirketi yetkilileri, II. Dünya Savaşı’nda Japonya ile ABD arasındaki Midway Deniz Muharebesi’nde batırılan Japon uçak gemisi Akagi’nin Hawaii’nin yaklaşık 2 bin kilometre kuzeydoğusunda denizin dibinde bulunduğunu bildirdi.

Sonar radarla donatılan özel bir insansız denizaltı aracıyla (İDA) yapılan taramalar sonucu bulunan geminin deniz yüzeyinden 5 bin 490 metre derinde olduğu kaydedildi.

II. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesindeki savaşların dönüm noktalarından biri olan Midway Deniz Muharebesi’nde, ABD ve Japon uçak gemisi filoları Midway Adası’nın yaklaşık 320 kilometre açığında karşı karşıya gelmişti. 4-7 Temmuz 1942’de yapılan savaş ABD’nin galibiyetiyle sonuçlanmış, Japonya’nın muharebeye katılan 4 uçak gemisinin tamamı batırılmıştı.

Araştırmacılar, geçen hafta aynı bölgede söz konusu uçak gemilerinden Kaga’nın enkazını bulmuştu.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya