Connect with us

Genel

3. HAVALİMANI İLE GELECEK 50 YILIMIZI PLANLADIK !

-

Yayınlandı

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a yapılan  3. havalimanı ile havacılık sektörünün gelecek 50 yılının planlandığını söyleyerek, “bu bir gereklilik ve ciddi bir ihtiyaçtı” dedi.

Apronmedya’ya özel açıklamalarda bulunan Birdal, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mevcut kapasitesinin de yeterli olmadığını ve yeni pişt yapılacağını ifade etti.

3. HAVALİMANI BİR GEREKLİLİKTİ !

3.havaApronmedya: Havalimanlarındaki rakamlarımız medeniyet noktasında ne güzel bir gösterge. Ancak 3. havalimanı projesi artılarıyla eksileriyle çok konuşuluyor. Bu işin özünü bize açıklar mısınız? Bu havalimanı bizim ülkemize ne katacaktır ? Bu liman gerçekten ihtiyaç mıydı ve gerçekten burası bir bataklık üzerine mi kuruluyor?

Orhan Birdal: Öncelikle şu açıdan bakalım İstanbul’a yeni bir havalimanı gerekli mi, değil mi? Atatürk Havalimanı şehrin içinde kalmış durumda. Bundan 80 yıl önce yapıldığında kuşların uçtuğu bir yerdi. Ama şimdi şehrin merkezinde kalmış durumda. Genişleme ve büyüme imkânı yok. Bu haliyle yaz ayında 1336 uçak indi. Rekor sayısı bu idi. Şu anda kışın hava trafiğinin en az olduğu dönemde dahi 1200 uçak indi. Dünyanın en önemli hablarından biri haline geldi. 60 milyon yolcuya yaklaştı. Bunu nerede yapıyoruz. 2 tane pistte yapıyoruz. Ama fiziki olarak bu havalimanın bir sonraki adımı yok. Ancak son açık kaldığı güne kadar burası için ne yapılması gerekiyorsa biz yapıyoruz. Biz mevcut haliyle burayı bırakmış değiliz. Yeni park yerleri, kargo tesisi yatırımlarımız devam ediyor.

3. HAVALİMANI ARAZİSİ BERBAT GÖRÜNÜMDEYDİ !

Apronmedya: Lokasyon olarak çok tartışıldı 3. Havalimanı arazisi. Doğa tahribatı yapıldı diye ?

Orhan Birdal: Bakın tüm bu anlattıklarım 3. Havalimanının gerekliliğini karşımıza çıkardı. Yeni havalimanının konumlanacağı arazi en uygun arazi olarak seçildi. Ki en uygun arazi idi.  Lokasyon olarak İstanbul’a yakındı. Ama arazi çok hoyratça kullanılmıştı. Kaderine bile terk edilmiş olsaydı doğaya saygı olurdu. Ama öyle bile değildi. Burada maden çukurları açılmış, malzemeler sağa sola atılmış, çok berbat görünümdeydi. Buranın doğaya ve insana kazandırılması gerekiyordu. Orman alanları olarak görülüp ormandan eser kalmamış alanlar vardı. Orman vasfını yitirmiş alanlar yani. Şimdi burada 650 bin nitelikli ağaç kesilecek ama bunun 10 katı fazlası yani 5 milyon ağaç dikilecek. Yeni bir peyzaj alanı oluşturulacak. İnsanların bilmediği bir şey var. Bu 75 milyon metrekarelik arazinin sadece 15 milyon metrekaresi inşaat alanı kalan 60 milyon metrekaresi yeşil alan olacak.  Ayrıca rüzgar ölçümleri yapıldı, topagrafik değerleri alındı. 70’e yakın gölet ortaya çıktı. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bozuk bir arazi de 75 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak için hükümetimiz bir irade gösterdi ve bizde ihalesini yaptık.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İHALE YAPTIK !

İhale için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yerli yabancı pek çok firma ihalenin her yönüyle ilgili bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Şartname herkese açıktı. Herkes her istediğini, aklındaki soruyu sordu ve cevabını alabildi. Bütün dünyanın gözü önünde ihaleyi yaptık. O nedenle “Yok öyle, yok böyleydi, kapalı kapılar ardında yapıldı edildi” demeye kimsenin hakkı yok.  İhaleye 4 firma girdi. Birisi ilk önce çekildi. Üç firma sonuna kadar yarıştı. Ama 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV kira bedeli ödemek üzere 25 yıllığına işletme hakkını konsorsiyum aldı. Devletin kasasından da tek bir kuruş çıkmadı.

3. HAVALİMANI İLE DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ ?

dhmi

Apronmedya: Sayın Birdal, 3. havalimanı Türkiye’ye ve vatandaşa ne fayda sağlayacak? Burası açıldığında Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Orhan Birdal: Bu havalimanı yapılınca dünya coğrafyası itibariyle Türkiye kuzeyden güneye doğudan batıya kesişme noktasında hab olma özelliği artarak devam edecek. Atatürk Havalimanına gelemeyen pek çok şirket var. Çünkü slot veremiyoruz. Çünkü kapasitesi doldu. İlave uçmak isteyenlere izin veremiyoruz. Zaman zaman THY’na bile istedikleri gibi uçma izni veremeyebiliyoruz. Yeni liman yapıldığında bütün şirketler daha fazla uçmaya başlayacak. Bu da havacılık ekonomisine ciddi katkılar yapacak.

Apronmedya: Kaç milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak ?

Orhan Birdal: Yenisini bitirdiğimizde  90 milyon yolcu kapasite ile hizmet vereceğiz. Dolayısıyla gelmeyi düşünüp de gelemeyen şirketlerinde önü açılacak. Bu ivme devam edecektir. Bütün havayolu otoriteleri bu bölgede Türkiye’nin hava ulaşımında artış trendini sürdüreceğini ortak görüş olarak belirtiyor. Biz de bunun hazırlığını yapıyoruz bu havalimanı ile. Bugün baktığınızda uçak almak en kolayıdır. Eğer o uçağı indireceğiniz pistiniz yoksa bir anlamı yok. Gelecek olan şirketlerin önü açılmış olacak.

HAVACILIKTA EKSEN DOĞU’YA KAYIYOR !

Apronmedya:  3. havalimanı neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu birtakım çevrelerde ?

Orhan Birdal: Cevabı çok basit. Havacılıkta eksen batıdan doğuya doğru kayıyor. İstanbul Körfez Bölgesi ile Avrupa’nın arasında bir yerde. Önemli bir merkez durumunda. Doğu batıya yakınlığı itibariyle ara noktada. Bu eksenin Türkiye-İstanbul’a doğru kaydığını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte yerini sağlamlaştıracak. Fransa ve Almanya oralarda ciddi yoğunluk var. Bu iki ülke eksenin odak noktasıydılar. Ama İstanbul’da böyle bir tesis yapıldığında mıknatıs gibi buraya doğru çekecektir. Bu hem ekonominin hem de havacılık otoritelerinin ortak görüşüdür. Doğudaki ticari hareketlilik batıdakinden daha fazla durumdadır. Öyle olunca cazibe merkezi durumundadır doğu.

İNGİLİZ ALMAN VE FRANSIZ ŞİRKETLERİ HERGÜN BİZE GELİYOR !

Apronmedya: İstemezük diyenlerin ortak kaygıları ekonomik galiba ?

Orhan Birdal: Öyle düşünüyoruz. Bakın Çin’den Amerika’ya 20 saatte gidiyorsunuz. Ama Çin’den İstanbul’a 10 saatte geliyorsunuz. Ayrıca Afrika’da önemli bir faktör burada. Afrika kıtasına en güzel bağlantı veren havalimanı  İstanbul Atatürk Havalimanı’dır. THY’da ondan para kazanıyor. O zaman da böyle bir tesis kıskançlığa neden olabilir. İngiltere, Almanya ve Fransa bu tesis burada yapılıyor biz burada nasıl yer alabiliriz bunun hesaplarını yapıyor. Her gün bize bir şirket geliyor. Bu projenin içinde kendilerine yer arıyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI KALDIRILMAYACAK !

Apronmedya: 3. Havalimanından sonra Atatürk Havalimanı ne olacak ?

Orhan Birdal: Atatürk Havalimanı sözleşmemiz gereği ticari tarifeli uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır. Onun dışındaki Atatürk Havalimanı’nın bütün fonksiyonları aynen devam edecek.

SABİNA GÖKÇEN’E YENİ PİST YAPACAĞIZ !

sabihagokcen

                                                   İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Apronmedya: Birde İstanbul’un Anadolu yakası var. Sabiha Gökçen Havalimanı kapasite olarak yetiyor mu sayın Birdal ?

Orhan Birdal: Hayır yetmiyor. Kapasitesini doldurmuş durumda. Orası aslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı ama oraya bir pist yapacağız. Çünkü şu anda kapasitesini doldurma noktasında. Önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksek.

Apronmedya: Ordu-Giresun Havalimanı bu yıl devreye girecek mi? İsmi ne olacak?

Orhan Birdal: İsmi Ordu-Giresun Havalimanı olacak. Her iki şehre de hizmet verecek. Yeni bir isim düşünülürse bu Bakanlar Kurulu’nda karar verilir. Öyle bir şey yok ama bu isim benimsendi.

Apronmedya: Efendim Rize Havalimanı yatırımı ne aşamada?

Orhan Birdal: Orası için de etüd çalışmalarımız devam ediyor.

GÖRSEL

Apronmedya / Özel Röportaj 

Devamını Oku

Genel

AB ÜLKELERİNDEN SON 10 YILDA UÇAK YOLCULUĞUNDA YÜZDE 46 ARTIŞ OLDU

-

yayınlandı

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat tarafından yayınlanan rapora göre, Avrupa Birliği ülkelerinden 2018 yılında 1 milyar 100 milyon yolcu uçakla seyahat etti.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat, 28 Avrupa Birliği ülkesinin yıllık uçuş rakamlarını yayınladı. Avrupa Birliği ülkelerinden 2018 yılında 1 milyar 100 milyon yolcunun uçakla seyahat ettiğini açıklayan Eurostat araştırmasında bir önceki yılla mukayese edildiğinden 63 milyon yolcunun artış kaydettiğini belirledi. Raporda, 2010 yılına oranla ise yüzde 43’luk bir artışın olduğu açıklandı. Uçukla sefer yapmayı tercih edenlerin yüzde 46’sı iç hatları, yüzde 37’si AB ülkeleri arasında ve yüzde 16’sı ise AB ülkesi dışına uçtuğu ifade edildi.

Uçuş yolculuğunda en çok artış Litvanya yüzde 19 ile, Letonya, Polonya ve Slovakya yüzde 16 büyüme göstererek ilk dört sırayı alırken, 272 milyon yolcu ile İngiltere ilk sırada yer aldı. Almanya 222 milyon yolcu ile ikinciliği, 221 milyonla İspanya üçüncülüğü alırken 162 milyon yolcuyla Fransa dördüncü ve 153 milyon yolcuyla İtalya ilk beş sırada yerini aldı.

AB’de 2018’de en işlek hava limanı Londra-Heathrow yüzde 3 büyüme göstererek 80 milyon yolcuya hizmet vererek ilk sırada yer aldı. Londra – Heathrow 48 milyon yolcu ile AB dışı trafikte en yüksek yolcu sayısını da ulaşarak birinci oldu. Paris – Charles de Gaulle yüzde 4 büyüme ile 72 milyon yolcuya ulaşarak ikinci sıraya yükseldi.

Amsterdam-Schiphol Havalimanı da yüzde 4 büyüyerek hizmet verdiği yolcu sayısını 71 milyona yükseltti ve üçüncü sırada yer aldı. AB içi trafikte en yüksek yolcuya hizmet veren Amsterdam-Schiphol’de 42 milyon ile birinci oldu. Frankfurt – Main havaalanı ise yüzde 8 oranında büyüyerek 69 milyon yolcuya sayısına ulaşarak listenin dördüncü sırasını aldı. Madrid-Barajas havaalanı da yüzde 9 büyüyerek hizmet verdiği yolcu sayısını 56 milyona yükselterek ilk beşte yerini aldı.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Genel

HAVAALANINDA YANGIN ÇIKTI, UÇAK DÜŞTÜ

-

yayınlandı

Bursa’da Yenişehir Uluslararası Havalimanında gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği havaalanında yangın sonrası uçak düştü.

Belirli aralıklarda Yenişehir Uluslararası Havalimanında gerçekleştirilen tatbikatlarda, terminalde çıkan yangın ve uçak düşmesi sonunda yaşanabilecek olaylar ele alındı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü kontrolünde yapılan tatbikata havacılık personeli katıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta terminallerde çıkabilecek yangın ve uçak düşmesi sonucu meydana gelen olaylarda görevli personellerin yapması gerekenler tatbikî olarak gösterildi. Yangına itfaiye ekipleri müdahale ederken, arama kurtarma ekipleri de yolcuların tahliyesi ve düşen uçağa müdahale gibi işlemleri başarılı bir şekilde tamamladı.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Genel

ÖĞRENCİLERE KOKPİTTE UÇUŞ DENEYİMİ

-

yayınlandı

İzmir’deki bir havacılık okulunda kullanılmaya başlanan simülatör, hem öğrencilere hem de havacılığa merakı olanlara birebir uçuş deneyimi yaşatıyor. Boeing 737- 800 tipi uçakta uçuş öncesi, uçuş sırası ve uçuş sonrasındaki bütün operasyonlar simüle ediliyor. 

Gaziemir ilçesindeki bir havacılık okulunda önce sivil havacılık eğitimi alan liseli gençler, eğitmenleriyle kokpite geçerek simülatör eşliğinde uçuş deneyimi yaşıyor. Boeing 737-800 tipi yolcu uçağında simülatör eğitimi verdiklerini söyleyen havacılık koordinatörü Işıl Şahin, havacılığa meraklı öğrencilerin unutulmaz bir deneyim yaşadığını belirtti. 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nde havacılığa olan ilginin giderek arttığına dikkat çeken Şahin, “2020 yılında havayolu sektöründe İstanbul çok önemli bir merkez olacak. Avrupa’daki merkezlerin dışında İstanbul, Dubai, Abu Dabi merkezler kesinlikle ön plana çıkacak. Sektör büyümeye çok açık. Yetişmiş iş gücüne sonsuz ihtiyaç var. Gençlerimizin bu sahada hizmet vermesi için adımlar atıyoruz. Ama çocukların da kendi elinde. Bu sektörü severek, aldıkları eğitimi pekiştirecekler” dedi.

‘Havacılık Bir Gönül İşidir’

Boeing 737- 800 tipi uçağın uçuş öncesi, uçuş sırası ve uçuş sonrasındaki bütün operasyonları simüle edebilecek pozisyonda olduğunu ifade eden sivil pilot Ersin Cizrelioğlu, uçağı tanımak ve temel havacılık bilgisi edinmek açısından simülasyonda pratik yapmanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Cizrelioğlu, 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü nedeniyle duygularını dile getirerek şöyle devam etti:

“Havacılık bir gönül işidir. Bu işi sevmek ve istemek gerekir. Bilgi birikimi sürekli güncellenir. Sınırı olmayan bir eğitim alanıdır. Bunları bilerek hevesli olarak yaklaşan herkes başarılı olur. Türkiye’de sayılı yerde olan bu simülatör, Ege Bölgesi’nde tek burada var. Uçuş aynı zamanda devamlılık arz eden bir süreçtir. Uçuştan uzak kalmamak, pratik kalmak açısından burası bir fırsat. Uçan ekip de gelip kullanabilir, hobi amacıyla havacılığa meraklı olan gençler de buradan faydalanabilir.”

‘Gerçek Bir Uçaktaymış Hissi’

10’uncu sınıf öğrencisi Sezin Durmaz (15) da havacılık okulunu bir afişte görerek seçtiğini ve hayalindeki mesleğin hosteslik olduğunu belirtti. Durmaz, “Simülatördeki uçuş deneyimi gerçek bir uçaktaymışım hissi veriyor. Daha önce uçağa bindim. Ama kokpitte bulunmamıştım. Aynı gökyüzündeymiş gibi hissettim” diye konuştu. Lise 2’nci sınıfta okuyan Faruk Dalgıç (16) da “Pilot olmayı hayal ediyordum. Ama havacılığın her alanı güzel. Simülatörün kurulduğunu görünce teneffüslerde gelip başında bekledim. Çok heyecanlandım. Bu okulu merakımdan dolayı seçtim. Küçük yaştan beri meraklıyım. Ailem de bana yardımcı olup destek verdi” dedi.

Kaynak: DHA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya