Connect with us

Genel

3. HAVALİMANI İLE GELECEK 50 YILIMIZI PLANLADIK !

-

Yayınlandı

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a yapılan  3. havalimanı ile havacılık sektörünün gelecek 50 yılının planlandığını söyleyerek, “bu bir gereklilik ve ciddi bir ihtiyaçtı” dedi.

Apronmedya’ya özel açıklamalarda bulunan Birdal, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mevcut kapasitesinin de yeterli olmadığını ve yeni pişt yapılacağını ifade etti.

3. HAVALİMANI BİR GEREKLİLİKTİ !

3.havaApronmedya: Havalimanlarındaki rakamlarımız medeniyet noktasında ne güzel bir gösterge. Ancak 3. havalimanı projesi artılarıyla eksileriyle çok konuşuluyor. Bu işin özünü bize açıklar mısınız? Bu havalimanı bizim ülkemize ne katacaktır ? Bu liman gerçekten ihtiyaç mıydı ve gerçekten burası bir bataklık üzerine mi kuruluyor?

Orhan Birdal: Öncelikle şu açıdan bakalım İstanbul’a yeni bir havalimanı gerekli mi, değil mi? Atatürk Havalimanı şehrin içinde kalmış durumda. Bundan 80 yıl önce yapıldığında kuşların uçtuğu bir yerdi. Ama şimdi şehrin merkezinde kalmış durumda. Genişleme ve büyüme imkânı yok. Bu haliyle yaz ayında 1336 uçak indi. Rekor sayısı bu idi. Şu anda kışın hava trafiğinin en az olduğu dönemde dahi 1200 uçak indi. Dünyanın en önemli hablarından biri haline geldi. 60 milyon yolcuya yaklaştı. Bunu nerede yapıyoruz. 2 tane pistte yapıyoruz. Ama fiziki olarak bu havalimanın bir sonraki adımı yok. Ancak son açık kaldığı güne kadar burası için ne yapılması gerekiyorsa biz yapıyoruz. Biz mevcut haliyle burayı bırakmış değiliz. Yeni park yerleri, kargo tesisi yatırımlarımız devam ediyor.

3. HAVALİMANI ARAZİSİ BERBAT GÖRÜNÜMDEYDİ !

Apronmedya: Lokasyon olarak çok tartışıldı 3. Havalimanı arazisi. Doğa tahribatı yapıldı diye ?

Orhan Birdal: Bakın tüm bu anlattıklarım 3. Havalimanının gerekliliğini karşımıza çıkardı. Yeni havalimanının konumlanacağı arazi en uygun arazi olarak seçildi. Ki en uygun arazi idi.  Lokasyon olarak İstanbul’a yakındı. Ama arazi çok hoyratça kullanılmıştı. Kaderine bile terk edilmiş olsaydı doğaya saygı olurdu. Ama öyle bile değildi. Burada maden çukurları açılmış, malzemeler sağa sola atılmış, çok berbat görünümdeydi. Buranın doğaya ve insana kazandırılması gerekiyordu. Orman alanları olarak görülüp ormandan eser kalmamış alanlar vardı. Orman vasfını yitirmiş alanlar yani. Şimdi burada 650 bin nitelikli ağaç kesilecek ama bunun 10 katı fazlası yani 5 milyon ağaç dikilecek. Yeni bir peyzaj alanı oluşturulacak. İnsanların bilmediği bir şey var. Bu 75 milyon metrekarelik arazinin sadece 15 milyon metrekaresi inşaat alanı kalan 60 milyon metrekaresi yeşil alan olacak.  Ayrıca rüzgar ölçümleri yapıldı, topagrafik değerleri alındı. 70’e yakın gölet ortaya çıktı. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bozuk bir arazi de 75 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak için hükümetimiz bir irade gösterdi ve bizde ihalesini yaptık.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İHALE YAPTIK !

İhale için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yerli yabancı pek çok firma ihalenin her yönüyle ilgili bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Şartname herkese açıktı. Herkes her istediğini, aklındaki soruyu sordu ve cevabını alabildi. Bütün dünyanın gözü önünde ihaleyi yaptık. O nedenle “Yok öyle, yok böyleydi, kapalı kapılar ardında yapıldı edildi” demeye kimsenin hakkı yok.  İhaleye 4 firma girdi. Birisi ilk önce çekildi. Üç firma sonuna kadar yarıştı. Ama 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV kira bedeli ödemek üzere 25 yıllığına işletme hakkını konsorsiyum aldı. Devletin kasasından da tek bir kuruş çıkmadı.

3. HAVALİMANI İLE DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ ?

dhmi

Apronmedya: Sayın Birdal, 3. havalimanı Türkiye’ye ve vatandaşa ne fayda sağlayacak? Burası açıldığında Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Orhan Birdal: Bu havalimanı yapılınca dünya coğrafyası itibariyle Türkiye kuzeyden güneye doğudan batıya kesişme noktasında hab olma özelliği artarak devam edecek. Atatürk Havalimanına gelemeyen pek çok şirket var. Çünkü slot veremiyoruz. Çünkü kapasitesi doldu. İlave uçmak isteyenlere izin veremiyoruz. Zaman zaman THY’na bile istedikleri gibi uçma izni veremeyebiliyoruz. Yeni liman yapıldığında bütün şirketler daha fazla uçmaya başlayacak. Bu da havacılık ekonomisine ciddi katkılar yapacak.

Apronmedya: Kaç milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak ?

Orhan Birdal: Yenisini bitirdiğimizde  90 milyon yolcu kapasite ile hizmet vereceğiz. Dolayısıyla gelmeyi düşünüp de gelemeyen şirketlerinde önü açılacak. Bu ivme devam edecektir. Bütün havayolu otoriteleri bu bölgede Türkiye’nin hava ulaşımında artış trendini sürdüreceğini ortak görüş olarak belirtiyor. Biz de bunun hazırlığını yapıyoruz bu havalimanı ile. Bugün baktığınızda uçak almak en kolayıdır. Eğer o uçağı indireceğiniz pistiniz yoksa bir anlamı yok. Gelecek olan şirketlerin önü açılmış olacak.

HAVACILIKTA EKSEN DOĞU’YA KAYIYOR !

Apronmedya:  3. havalimanı neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu birtakım çevrelerde ?

Orhan Birdal: Cevabı çok basit. Havacılıkta eksen batıdan doğuya doğru kayıyor. İstanbul Körfez Bölgesi ile Avrupa’nın arasında bir yerde. Önemli bir merkez durumunda. Doğu batıya yakınlığı itibariyle ara noktada. Bu eksenin Türkiye-İstanbul’a doğru kaydığını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte yerini sağlamlaştıracak. Fransa ve Almanya oralarda ciddi yoğunluk var. Bu iki ülke eksenin odak noktasıydılar. Ama İstanbul’da böyle bir tesis yapıldığında mıknatıs gibi buraya doğru çekecektir. Bu hem ekonominin hem de havacılık otoritelerinin ortak görüşüdür. Doğudaki ticari hareketlilik batıdakinden daha fazla durumdadır. Öyle olunca cazibe merkezi durumundadır doğu.

İNGİLİZ ALMAN VE FRANSIZ ŞİRKETLERİ HERGÜN BİZE GELİYOR !

Apronmedya: İstemezük diyenlerin ortak kaygıları ekonomik galiba ?

Orhan Birdal: Öyle düşünüyoruz. Bakın Çin’den Amerika’ya 20 saatte gidiyorsunuz. Ama Çin’den İstanbul’a 10 saatte geliyorsunuz. Ayrıca Afrika’da önemli bir faktör burada. Afrika kıtasına en güzel bağlantı veren havalimanı  İstanbul Atatürk Havalimanı’dır. THY’da ondan para kazanıyor. O zaman da böyle bir tesis kıskançlığa neden olabilir. İngiltere, Almanya ve Fransa bu tesis burada yapılıyor biz burada nasıl yer alabiliriz bunun hesaplarını yapıyor. Her gün bize bir şirket geliyor. Bu projenin içinde kendilerine yer arıyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI KALDIRILMAYACAK !

Apronmedya: 3. Havalimanından sonra Atatürk Havalimanı ne olacak ?

Orhan Birdal: Atatürk Havalimanı sözleşmemiz gereği ticari tarifeli uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır. Onun dışındaki Atatürk Havalimanı’nın bütün fonksiyonları aynen devam edecek.

SABİNA GÖKÇEN’E YENİ PİST YAPACAĞIZ !

sabihagokcen

                                                   İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Apronmedya: Birde İstanbul’un Anadolu yakası var. Sabiha Gökçen Havalimanı kapasite olarak yetiyor mu sayın Birdal ?

Orhan Birdal: Hayır yetmiyor. Kapasitesini doldurmuş durumda. Orası aslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı ama oraya bir pist yapacağız. Çünkü şu anda kapasitesini doldurma noktasında. Önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksek.

Apronmedya: Ordu-Giresun Havalimanı bu yıl devreye girecek mi? İsmi ne olacak?

Orhan Birdal: İsmi Ordu-Giresun Havalimanı olacak. Her iki şehre de hizmet verecek. Yeni bir isim düşünülürse bu Bakanlar Kurulu’nda karar verilir. Öyle bir şey yok ama bu isim benimsendi.

Apronmedya: Efendim Rize Havalimanı yatırımı ne aşamada?

Orhan Birdal: Orası için de etüd çalışmalarımız devam ediyor.

GÖRSEL

Apronmedya / Özel Röportaj 

Devamını Oku

Genel

KKTC’DE KORONAVİRÜSE KARŞI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

-

yayınlandı

KKTC Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınına karşı olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bakanlar Kurulu toplantısının devam ettiği sırada değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs salgınının dünyada geldiği son durumun yarattığı tedirginlikle bu toplantının yapılmasını istediğini kaydeden Akıncı, panik yapmaya gerek olmadığını ancak tedbirli olunması gerektiğini söyledi.

Akıncı, bu salgının en hafif zararla atlatılması için tedbirlerin zamanında alınması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bakanlar Kuruluna Anayasa’nın verdiği yetki çerçevesinde, 124’ncü madde uyarınca olağanüstü durum ilan edilmesi önerisi yaptım. Bakanlar Kurulumuz bu konuda biraz düşünme ihtiyacı hissediyor. Bu konuyu bugün Meclisteki partilerle de konuştuk. Partiler bu konuda uyum içinde. Olağanüstü durum deyince olağanüstü hal akla geliyor, ‘demokratik özgürlüklere dokunma amacı mı var?’ gibi algılar oluşur. Asla böyle bir şey söz konusu değildir. Öneri sadece ve sadece sağlık konusunda. Bu konuda tedirgin olduklarını görüyorum. Bu tedbirin, bu safhada gerekli olup olmadıkları konusunda tereddütleri var. Ben o kanaatte değilim.”

“14 gün süreyle içimize kapanmamız gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim 14 gün süreyle içimize kapanmamız gerekiyor. Herkesin bu süreyi zaruri hizmetler tedarik edilmek kaydıyla evinde geçirmesi gerekiyor.” dedi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliğinden koronavirüs salgınıyla ilgili aldığı verilere değinen Akıncı, önerdiği tedbirin alınmadığı takdirde ülkede görülecek vaka sayısının hızla artacağını kaydetti.

Akıncı, KKTC halkına kendi sağlıkları ve toplum sağlığı için hafta sonunu evinde geçirme çağrısında bulundu.

Öte yandan Akıncı, önerdiği olağanüstü durum kararı alındığı takdirde, Sağlık Bakanı’nın yetkili olacağını söyledi.

KKTC Anayasası’nın 124’üncü maddesi, “Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi üç ayı geçmemek üzere, olağanüstü durum ilan edebilir.” kararını içeriyor.

Bakanlar Kurulu kararları

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, toplantı sonrası açıklama yaparak, alınan kararları şöyle sıraladı:

“Kamuda polis, itfaiye, sağlık, sivil havacılık maliye ve benzeri hizmetler haricinde görev yapan tüm kamu görevlileri 27 Mart 2020 tarihine kadar idari izinli sayılacaklardır.

Özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın, ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet üreten işletmeler haricinde tüm dükkan, işletme, casino, gece kulübü, bet ofisi Eğlence merkezi vb. yerler 27 Mart 2020 tarihine kadar kapalı olacaktır.

Bakanlar Kurulu, önümüzdeki 48 saat içerisinde gelişmelere bağlı olarak Bakanlar Kurulumuz fasıl 156 tahtında kısmi veya tam sokağa çıkma yasağı alınmasını değerlendirecektir.

14 Mart 2020 saat 02.00 itibariyle 1 Nisan 2020 tarihine kadar, kara, deniz ve hava sınır kapılarından KKTC’ye sadece KKTC vatandaşları ve ülkemizde yasal izinli bulunan kişiler girebilecektir. Bunun dışında kalan kişilerin KKTC’ye girişleri 1 Nisan 2020 tarihine kadar yasaklanmıştır.

Hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın, kara, deniz ve hava kapılarından ülkemize giren vatandaşlarımız ve yasal izinli kimseler 14 gün süre ile evlerinde izlem ve kontrol altında kalacaklardır. Buna uygun davranmayanlar hakkında 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası tahtında yasal işlem başlatılacaktır.

14 Mart 2020 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında dernek, birlik ve lokallerde toplanılması ve toplu ibadet yapılmaması kararı üretilmiştir.

Mağusa Devlet Hastanesi’nin bir karantina hastanesi olarak kullanılmasına karar verilmiş ve hastanemizde yeterli personel, ekipman ve yatak kapasitesinin ve her türlü olanakların sağlanması konusundaki çalışmalar artırılmıştır.”

Öte yandan, KKTC’deki tüm okulların tatil süresi 27 Mart’a kadar uzatıldı.

Bakanlar Kurulu, 10 Mart’ta ülkede ilk kez bir Alman turistte koronavirüs tespit edilmesinin ardından bir dizi tedbir kararları açıklamıştı.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Genel

SUNEXPRESS’TEN KORONAVİRÜS DUYURUSU

-

yayınlandı

Sunexpress, dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle iptal edilen seferlerle ilgili basın duyurusunda bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Koronavirüs kaynaklı gelişmeleri ulusal ve uluslararası otoriteler ile yakından takip etmekteyiz. Koronovirüsüne (COVID-19) karşı tedbir amaçlı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından getirilen seyahat kısıtlamaları doğrultusunda; Türkiye ile Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka ve Avusturya arasındaki tüm uçuşlarımızı 14 Mart 2020 8.00’den 17 Nisan 2020’ye kadar durdurmuş bulunmaktayız.

Yukarıda sıralanan ülke vatandaşları veya bu ülkede çalışma izni olanlar 20 Mart’a kadar kendi ülkelerine özel uçuşlarımız ile ulaştırılacaktır. Avrupa’da bulunan Türk vatandaşlarını ise şu anda geçerli olan mevcut kurallar gereği Türkiye’ye ulaştıramıyoruz. Ancak, Türk yetkilileri arasında gerçekleşen ve en kısa sürede sonuçlanması beklenen görüşmelere bağlı olarak, Türkiye ve Avrupa arasında hava köprüsü oluşturan SunExpress’in vatandaşlarımızı Türkiye’ye ulaştırmaktan büyük memnuniyet duyacağını belirtmek isteriz. Bu konuda kamuoyunu tekrar bilgilendireceğiz. 

Yolcularımız erteleme ve iade işlemleri için 444 0 797 numaralı SunExpress Çağrı Merkezi’ni arayarak ya da çağrı merkezimizde yaşanabilecek muhtemel yoğunluk durumlarına karşın travelcenter@sunexpress.com adresine erteleme ve ya iptal taleplerini içeren bir e-posta göndererek de işlemlerini gerçekleştirebilirler. Seyahat acenteleri aracılığıyla rezervasyonlarını gerçekleştirmiş yolcularımız ise yine acentelerine ulaşarak biletlerini iptal ettirebilirler.

SunExpress olarak önceliğimiz her zaman ve her koşulda misafirlerimizin emniyetli seyahat edebilmesidir. Bu doğrultuda yolcularımız ve uçuş ekiplerimizin güvenliği ve sağlığı için her türlü önlemi alacağımızı önemle duyururuz.

Saygılarımızla,
SunExpress”

Devamını Oku

Genel

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI KORONA VİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE EDİLDİ

-

yayınlandı

Türkiye’de yeni tip korona virüsün (COVID-19) görülmesinin ardından tedbirler kapsamında Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı dezenfekte edildi. Ekiplerin özel kıyafet giydiği çalışmaların yanı sıra havalimanında yoğun olarak kullanılan noktalara vatandaşlar için sıvı el dezenfektanları konuldu.

Türkiye’de yeni tip korona virüsün (COVID-19) görülmesinin ardından tedbirler kapsamında Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı dezenfekte edildi. Havalimanında yolcuların bekleme yerlerinden başlanarak uçağa biniş için kullanılan körüklere kadar tüm bölümlerde dezenfekte çalışması yapıldı. Uluslararası standartlarda yapılan çalışmalar, uzmanlar tarafından ULV cihazları ile gerçekleştirildi. Dezenfektasyon çalışmalarının yanı sıra havalimanı binasının girişine ve terminalin yoğun kullanılan birçok alanına sıvı el dezenfektanları konuldu.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2020 Apronmedya