Connect with us

Genel

3. HAVALİMANI İLE GELECEK 50 YILIMIZI PLANLADIK !

-

Yayınlandı

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a yapılan  3. havalimanı ile havacılık sektörünün gelecek 50 yılının planlandığını söyleyerek, “bu bir gereklilik ve ciddi bir ihtiyaçtı” dedi.

Apronmedya’ya özel açıklamalarda bulunan Birdal, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mevcut kapasitesinin de yeterli olmadığını ve yeni pişt yapılacağını ifade etti.

3. HAVALİMANI BİR GEREKLİLİKTİ !

3.havaApronmedya: Havalimanlarındaki rakamlarımız medeniyet noktasında ne güzel bir gösterge. Ancak 3. havalimanı projesi artılarıyla eksileriyle çok konuşuluyor. Bu işin özünü bize açıklar mısınız? Bu havalimanı bizim ülkemize ne katacaktır ? Bu liman gerçekten ihtiyaç mıydı ve gerçekten burası bir bataklık üzerine mi kuruluyor?

Orhan Birdal: Öncelikle şu açıdan bakalım İstanbul’a yeni bir havalimanı gerekli mi, değil mi? Atatürk Havalimanı şehrin içinde kalmış durumda. Bundan 80 yıl önce yapıldığında kuşların uçtuğu bir yerdi. Ama şimdi şehrin merkezinde kalmış durumda. Genişleme ve büyüme imkânı yok. Bu haliyle yaz ayında 1336 uçak indi. Rekor sayısı bu idi. Şu anda kışın hava trafiğinin en az olduğu dönemde dahi 1200 uçak indi. Dünyanın en önemli hablarından biri haline geldi. 60 milyon yolcuya yaklaştı. Bunu nerede yapıyoruz. 2 tane pistte yapıyoruz. Ama fiziki olarak bu havalimanın bir sonraki adımı yok. Ancak son açık kaldığı güne kadar burası için ne yapılması gerekiyorsa biz yapıyoruz. Biz mevcut haliyle burayı bırakmış değiliz. Yeni park yerleri, kargo tesisi yatırımlarımız devam ediyor.

3. HAVALİMANI ARAZİSİ BERBAT GÖRÜNÜMDEYDİ !

Apronmedya: Lokasyon olarak çok tartışıldı 3. Havalimanı arazisi. Doğa tahribatı yapıldı diye ?

Orhan Birdal: Bakın tüm bu anlattıklarım 3. Havalimanının gerekliliğini karşımıza çıkardı. Yeni havalimanının konumlanacağı arazi en uygun arazi olarak seçildi. Ki en uygun arazi idi.  Lokasyon olarak İstanbul’a yakındı. Ama arazi çok hoyratça kullanılmıştı. Kaderine bile terk edilmiş olsaydı doğaya saygı olurdu. Ama öyle bile değildi. Burada maden çukurları açılmış, malzemeler sağa sola atılmış, çok berbat görünümdeydi. Buranın doğaya ve insana kazandırılması gerekiyordu. Orman alanları olarak görülüp ormandan eser kalmamış alanlar vardı. Orman vasfını yitirmiş alanlar yani. Şimdi burada 650 bin nitelikli ağaç kesilecek ama bunun 10 katı fazlası yani 5 milyon ağaç dikilecek. Yeni bir peyzaj alanı oluşturulacak. İnsanların bilmediği bir şey var. Bu 75 milyon metrekarelik arazinin sadece 15 milyon metrekaresi inşaat alanı kalan 60 milyon metrekaresi yeşil alan olacak.  Ayrıca rüzgar ölçümleri yapıldı, topagrafik değerleri alındı. 70’e yakın gölet ortaya çıktı. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bozuk bir arazi de 75 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak için hükümetimiz bir irade gösterdi ve bizde ihalesini yaptık.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İHALE YAPTIK !

İhale için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yerli yabancı pek çok firma ihalenin her yönüyle ilgili bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Şartname herkese açıktı. Herkes her istediğini, aklındaki soruyu sordu ve cevabını alabildi. Bütün dünyanın gözü önünde ihaleyi yaptık. O nedenle “Yok öyle, yok böyleydi, kapalı kapılar ardında yapıldı edildi” demeye kimsenin hakkı yok.  İhaleye 4 firma girdi. Birisi ilk önce çekildi. Üç firma sonuna kadar yarıştı. Ama 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV kira bedeli ödemek üzere 25 yıllığına işletme hakkını konsorsiyum aldı. Devletin kasasından da tek bir kuruş çıkmadı.

3. HAVALİMANI İLE DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ ?

dhmi

Apronmedya: Sayın Birdal, 3. havalimanı Türkiye’ye ve vatandaşa ne fayda sağlayacak? Burası açıldığında Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Orhan Birdal: Bu havalimanı yapılınca dünya coğrafyası itibariyle Türkiye kuzeyden güneye doğudan batıya kesişme noktasında hab olma özelliği artarak devam edecek. Atatürk Havalimanına gelemeyen pek çok şirket var. Çünkü slot veremiyoruz. Çünkü kapasitesi doldu. İlave uçmak isteyenlere izin veremiyoruz. Zaman zaman THY’na bile istedikleri gibi uçma izni veremeyebiliyoruz. Yeni liman yapıldığında bütün şirketler daha fazla uçmaya başlayacak. Bu da havacılık ekonomisine ciddi katkılar yapacak.

Apronmedya: Kaç milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak ?

Orhan Birdal: Yenisini bitirdiğimizde  90 milyon yolcu kapasite ile hizmet vereceğiz. Dolayısıyla gelmeyi düşünüp de gelemeyen şirketlerinde önü açılacak. Bu ivme devam edecektir. Bütün havayolu otoriteleri bu bölgede Türkiye’nin hava ulaşımında artış trendini sürdüreceğini ortak görüş olarak belirtiyor. Biz de bunun hazırlığını yapıyoruz bu havalimanı ile. Bugün baktığınızda uçak almak en kolayıdır. Eğer o uçağı indireceğiniz pistiniz yoksa bir anlamı yok. Gelecek olan şirketlerin önü açılmış olacak.

HAVACILIKTA EKSEN DOĞU’YA KAYIYOR !

Apronmedya:  3. havalimanı neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu birtakım çevrelerde ?

Orhan Birdal: Cevabı çok basit. Havacılıkta eksen batıdan doğuya doğru kayıyor. İstanbul Körfez Bölgesi ile Avrupa’nın arasında bir yerde. Önemli bir merkez durumunda. Doğu batıya yakınlığı itibariyle ara noktada. Bu eksenin Türkiye-İstanbul’a doğru kaydığını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte yerini sağlamlaştıracak. Fransa ve Almanya oralarda ciddi yoğunluk var. Bu iki ülke eksenin odak noktasıydılar. Ama İstanbul’da böyle bir tesis yapıldığında mıknatıs gibi buraya doğru çekecektir. Bu hem ekonominin hem de havacılık otoritelerinin ortak görüşüdür. Doğudaki ticari hareketlilik batıdakinden daha fazla durumdadır. Öyle olunca cazibe merkezi durumundadır doğu.

İNGİLİZ ALMAN VE FRANSIZ ŞİRKETLERİ HERGÜN BİZE GELİYOR !

Apronmedya: İstemezük diyenlerin ortak kaygıları ekonomik galiba ?

Orhan Birdal: Öyle düşünüyoruz. Bakın Çin’den Amerika’ya 20 saatte gidiyorsunuz. Ama Çin’den İstanbul’a 10 saatte geliyorsunuz. Ayrıca Afrika’da önemli bir faktör burada. Afrika kıtasına en güzel bağlantı veren havalimanı  İstanbul Atatürk Havalimanı’dır. THY’da ondan para kazanıyor. O zaman da böyle bir tesis kıskançlığa neden olabilir. İngiltere, Almanya ve Fransa bu tesis burada yapılıyor biz burada nasıl yer alabiliriz bunun hesaplarını yapıyor. Her gün bize bir şirket geliyor. Bu projenin içinde kendilerine yer arıyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI KALDIRILMAYACAK !

Apronmedya: 3. Havalimanından sonra Atatürk Havalimanı ne olacak ?

Orhan Birdal: Atatürk Havalimanı sözleşmemiz gereği ticari tarifeli uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır. Onun dışındaki Atatürk Havalimanı’nın bütün fonksiyonları aynen devam edecek.

SABİNA GÖKÇEN’E YENİ PİST YAPACAĞIZ !

sabihagokcen

                                                   İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Apronmedya: Birde İstanbul’un Anadolu yakası var. Sabiha Gökçen Havalimanı kapasite olarak yetiyor mu sayın Birdal ?

Orhan Birdal: Hayır yetmiyor. Kapasitesini doldurmuş durumda. Orası aslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı ama oraya bir pist yapacağız. Çünkü şu anda kapasitesini doldurma noktasında. Önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksek.

Apronmedya: Ordu-Giresun Havalimanı bu yıl devreye girecek mi? İsmi ne olacak?

Orhan Birdal: İsmi Ordu-Giresun Havalimanı olacak. Her iki şehre de hizmet verecek. Yeni bir isim düşünülürse bu Bakanlar Kurulu’nda karar verilir. Öyle bir şey yok ama bu isim benimsendi.

Apronmedya: Efendim Rize Havalimanı yatırımı ne aşamada?

Orhan Birdal: Orası için de etüd çalışmalarımız devam ediyor.

GÖRSEL

Apronmedya / Özel Röportaj 

Devamını Oku

Genel

Qatar Airways Asya’da Yüksek Hızlı İnternet Sunan En Büyük Filoya Sahip

-

yayınlandı

Teslim Aldığı A7-ALC Tescilli yeni Airbus A350-900 uçağı ile Qatar Airways’in yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmeti ile donatılmış uçak sayısı 100 oldu. 2018’den beri milyonlarca yolcuyu havada Super Wi-Fi hizmeti ile birbirine bağlayan hava yolu, modern ve yakıt açısından verimli uçaklardan oluşan genç filosu ile yolcularına üstün hizmet veriyor.Qatar Airways’in Privilege Club üyeleri, online rezervasyon yaptıklarında uçuşları boyunca yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmetinden ücretsiz faydalanacaklar.

Qatar Airways, yüksek hızlı ‘Süper Wi-Fi’ bağlantısına sahip 100’üncü uçağının lansmanını kutluyor. Super Wi-Fi ile yolcularının uçuş esnasında en hızlı geniş bant hizmetini kullanarak uçaktayken aileleri, arkadaşları ve meslektaşları ile iletişim halinde kalmasını sağlıyor. Gökyüzünde bulunan 100 Süper Wi-Fi özellikli uçağı ile Qatar Airways, şu anda Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en üstün yüksek hızlı geniş bant ile donatılmış en fazla sayıda uçak ile hizmet veren hava yolu oldu.

Hava yolunun A7-ALC tescilli yeni Airbus A350-900 uçağı, küresel mobil uydu iletişim sağlayıcısı Inmarsat’ın ödüllü GX Aviation teknolojisini kullanan yüksek hızlı Süper Wi-Fi hizmeti sunan Qatar Airways filosunun 100’üncü üyesi oldu. Bu hizmet, hava yolunun filosunda 2018’deki lansmanından bu yana milyonlarca yolcunun uçakta dinlenirken internette gezinmesine, sosyal medyayı kontrol etmesine, video içeriklerine ulaşmasına ve daha pek çok sekilde iletişim kurmasına olanak sağladı.

GX Aviation ile donatılmış uçuşlardaki Qatar Airways yolcuları, daha fazla çevrimiçi zamana ihtiyaç duyulması halinde uçuşta tam erişimi sağlayan satın alma yeteneği ile Süper Wi-Fi hizmetine bir saate kadar ücretsiz erişim sağlayabilir. Qatar Airways, değerli Privilege Club üyelerinin sadakatini onurlandırmak için 9 Eylül ve 1 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında qatarairways.com/SuperWiFi adresinden online rezervasyon yaptıklarında onlara iki adede kadar ücretsiz Süper Wi-Fi kuponu sunuyor. Diğer yolcular da SUPERWIFI kayıt kodunu kullanarak ve Privilege Club’a üye olabilir bu özel tekliften yararlanabiliyor. (*Şartlar ve koşullar vardır.)

Qatar Airways Grup CEO’su Akbar Al Baker konu ile ilgili şöyle konuştu: “Küresel havacılık endüstrisinde bir yenilik lideri olarak, Qatar Airways halihazırda gökyüzündeki en genç ve teknolojik açıdan en gelişmiş filolardan birini işletiyor. Diğer havayollarının Wi-Fi tekliflerini azalttığı yerlerde, Qatar Airways bunu genişletiyor. Bu zorlu zamanlarda sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla artık her zamankinden daha önemli olan bağlantıda kalma ihtiyacını karşılamak adına filomuzun bir hizmeti olarak yolcularımıza yüksek hızlı geniş bant Süper Wi-Fi sunmak için Inmarsat ve onun GX Aviation teknolojisi ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Qatar Airways’in bu olağan üstü hizmetini ayrıca dünya çapındaki sadık Privilege Club üyelerimize sunmaktan ve dünya ile bağlantılarını genişletmekten de memnuniyet duyuyoruz. “

Inmarsat Havacılık Başkanı Philip Balaam ise şunları söyledi: “Qatar Airways, dünya çapında milyonlarca sadık yolcusunun keyif aldığı üstün bir uçak içi deneyim sunmasıyla ünlüdür. GX Aviation olarak uçak içi genişbantımızın, hava yolunun genç ve geniş filosu ile önemli bir bileşen haline gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Yolculardan gelen geri bildirimler son derece olumlu oldu ve şimdi hizmetin 100 uçakta sunulmasıyla birlikte, göklerdeki en iyi bağlantı sunuluyor.”

Birçok ödülü bulunan Qatar Airways, Skytrax tarafından yönetilen 2019 Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Hava Yolu” seçildi. Ayrıca çığır açan Business Class deneyimi olan Qsuite sayesinde “Orta Doğu’nun En İyi Hava Yolu”, “Dünyanın En İyi Business Class’ı” ve “En İyi Business Class Koltuğu” seçildi. Hava yolu endüstrisinde beş kez mükemmelliğin zirvesi olarak tanınan ve gıpta ile bakılan “Skytrax Yılın Hava Yolu” unvanını alan tek hava yoludur. HIA, geçtiğimiz günlerde Skytrax World Airport Awards 2020 tarafından dünya çapındaki 550 havalimanı arasında “Dünyanın En İyi Üçüncü Havalimanı” seçildi.

Devamını Oku

Genel

Airbus Canada, A220 malzeme yönetim hizmetlerini Satair’e aktarıyor

-

yayınlandı

Airbus Canada Limited Ortaklığı, Airbus’a program entegrasyonunun bir parçası olarak tüm A220 Malzeme Yönetimi hizmetlerini resmi olarak Satair’e aktardı. Temmuz ayından bu yana, bir Airbus hizmet şirketi olan Satair, Airbus Kanada’daki A220 program ekibi ile yakın koordinasyon içinde çalışan A220 operatörleri için küresel malzeme desteği ve hizmetleri konusunda öncülük etmektedir.Transfer, Airbus için önemli bir kilometre taşını ve A220 programının genel olarak daha fazla entegrasyonunda önemli bir adımı temsil ediyor. A220 Müşteri Hizmetleri, Müşteri Memnuniyeti ve Ürün Politikası Kıdemli Başkan Yardımcısı Rob Dewar, “Tüm A220 müşterileri, Satair tarafından diğer tüm Airbus platformlarında sunulan aynı hizmet seviyesinden ve küresel ağdan yararlanacak. Bu, dünya çapında büyüyen A220 müşteri tabanımızın genel memnuniyetini artırmak için önemli bir katkıdır” dedi.

Satair CEO’su Bart Reijnen, “Satair’in servis merkezleri ve depo konusdaki güçlü konumu, tüm A220 operatörlerine daha geniş bir yedek parça yelpazesi sunulmasına katkıda bulunacak. Müşteriler, Satair’in küresel konumundan yararlanabilecek. Güçlü Satair organizasyonumuzla A220 uçağını desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

Satair’e A220 malzeme yönetimi hizmetleri geçişi, 1 Temmuz 2020 itibarıyla resmi olarak başladı. Genel olarak, Satair şu anda planlama ve envanter dahil olmak üzere çok çeşitli katma değerli faaliyetlerden sorumludur: satın alma, kalite kontrol, sertifikasyon, depolama ve dağıtım, müşteri siparişlerinin işlenmesi, 7/24 AOG işlemleri, ilk tedarik ve alet kiralama. A220 filosu büyüdükçe ve olgunluklaştıkça, Satair da A220 için parça kiralama, onarım ve değişim alanlarını da geliştirecektir. A220 programının müşteri sipariş yönetimi, yalnızca Satair / OEM parça ve servis kanalında küresel Satair şirketleri grubuyla yönetilmektedir.

A220 program merkezi, Kanada’nın Mirabel kentinde, mühendislik uzmanlığı ve 7/24/365 Müşteri Yanıt Merkezi gibi ana Müşteri Hizmetleri işlevleriyle birlikte bulunmaktadır.

En son teknolojilerden yararlanan A220, kategorisindeki en sessiz, en verimli ve en çevre dostu uçaktır. Önceki nesil uçaklara kıyasla %50 daha az gürültü, koltuk başına %25 daha düşük yakıt tüketimi ve endüstri standartlarına göre %50 daha düşük NOx emisyonu sunan A220, havalimanları için mükemmel bir uçaktır.

Devamını Oku

Genel

Suudi Arabistan Hava Sahası Bae-İsrail Uçuşlarına Açıldı

-

yayınlandı

Suudi Arabistan, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılacak uçuşlarda hava sahasının kullanılmasına izin verdiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu’nun, Abu Dabi’nin tüm ülkelerden BAE’ye yapılacak gidiş-dönüş uçuşlar için Suudi Arabistan hava sahasının kullanılması talebini onayladığı belirtildi. Bu kararla birlikte, İsrail uçaklarının BAE’ye yapacağı gidiş-dönüş seferlerinde Suudi Arabistan hava sahasının kullanılmasının önü açıldı.Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilk ticari uçuş, 2 gün önce gerçekleştirilmişti. Suudi Arabistan yönetimi tarihte ilk kez İsrail hava yollarına ait uçağın hava sahasını kullanmasına izin vermişti.

Netenyahu’dan İlk Açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da kararın ardından açıklama yaptı. Netenyahu, kararı “büyük bir gelişme” olarak niteleyerek, “Bu gerçek barışın meyvesi. Bu sayede uçuş fiyatları düşecek, mesafe kısalacak ve turizmimiz gelişecek.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2020 Apronmedya