Connect with us

Genel

3. HAVALİMANI İLE GELECEK 50 YILIMIZI PLANLADIK !

-

Yayınlandı

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a yapılan  3. havalimanı ile havacılık sektörünün gelecek 50 yılının planlandığını söyleyerek, “bu bir gereklilik ve ciddi bir ihtiyaçtı” dedi.

Apronmedya’ya özel açıklamalarda bulunan Birdal, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mevcut kapasitesinin de yeterli olmadığını ve yeni pişt yapılacağını ifade etti.

3. HAVALİMANI BİR GEREKLİLİKTİ !

3.havaApronmedya: Havalimanlarındaki rakamlarımız medeniyet noktasında ne güzel bir gösterge. Ancak 3. havalimanı projesi artılarıyla eksileriyle çok konuşuluyor. Bu işin özünü bize açıklar mısınız? Bu havalimanı bizim ülkemize ne katacaktır ? Bu liman gerçekten ihtiyaç mıydı ve gerçekten burası bir bataklık üzerine mi kuruluyor?

Orhan Birdal: Öncelikle şu açıdan bakalım İstanbul’a yeni bir havalimanı gerekli mi, değil mi? Atatürk Havalimanı şehrin içinde kalmış durumda. Bundan 80 yıl önce yapıldığında kuşların uçtuğu bir yerdi. Ama şimdi şehrin merkezinde kalmış durumda. Genişleme ve büyüme imkânı yok. Bu haliyle yaz ayında 1336 uçak indi. Rekor sayısı bu idi. Şu anda kışın hava trafiğinin en az olduğu dönemde dahi 1200 uçak indi. Dünyanın en önemli hablarından biri haline geldi. 60 milyon yolcuya yaklaştı. Bunu nerede yapıyoruz. 2 tane pistte yapıyoruz. Ama fiziki olarak bu havalimanın bir sonraki adımı yok. Ancak son açık kaldığı güne kadar burası için ne yapılması gerekiyorsa biz yapıyoruz. Biz mevcut haliyle burayı bırakmış değiliz. Yeni park yerleri, kargo tesisi yatırımlarımız devam ediyor.

3. HAVALİMANI ARAZİSİ BERBAT GÖRÜNÜMDEYDİ !

Apronmedya: Lokasyon olarak çok tartışıldı 3. Havalimanı arazisi. Doğa tahribatı yapıldı diye ?

Orhan Birdal: Bakın tüm bu anlattıklarım 3. Havalimanının gerekliliğini karşımıza çıkardı. Yeni havalimanının konumlanacağı arazi en uygun arazi olarak seçildi. Ki en uygun arazi idi.  Lokasyon olarak İstanbul’a yakındı. Ama arazi çok hoyratça kullanılmıştı. Kaderine bile terk edilmiş olsaydı doğaya saygı olurdu. Ama öyle bile değildi. Burada maden çukurları açılmış, malzemeler sağa sola atılmış, çok berbat görünümdeydi. Buranın doğaya ve insana kazandırılması gerekiyordu. Orman alanları olarak görülüp ormandan eser kalmamış alanlar vardı. Orman vasfını yitirmiş alanlar yani. Şimdi burada 650 bin nitelikli ağaç kesilecek ama bunun 10 katı fazlası yani 5 milyon ağaç dikilecek. Yeni bir peyzaj alanı oluşturulacak. İnsanların bilmediği bir şey var. Bu 75 milyon metrekarelik arazinin sadece 15 milyon metrekaresi inşaat alanı kalan 60 milyon metrekaresi yeşil alan olacak.  Ayrıca rüzgar ölçümleri yapıldı, topagrafik değerleri alındı. 70’e yakın gölet ortaya çıktı. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bozuk bir arazi de 75 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak için hükümetimiz bir irade gösterdi ve bizde ihalesini yaptık.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İHALE YAPTIK !

İhale için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yerli yabancı pek çok firma ihalenin her yönüyle ilgili bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Şartname herkese açıktı. Herkes her istediğini, aklındaki soruyu sordu ve cevabını alabildi. Bütün dünyanın gözü önünde ihaleyi yaptık. O nedenle “Yok öyle, yok böyleydi, kapalı kapılar ardında yapıldı edildi” demeye kimsenin hakkı yok.  İhaleye 4 firma girdi. Birisi ilk önce çekildi. Üç firma sonuna kadar yarıştı. Ama 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV kira bedeli ödemek üzere 25 yıllığına işletme hakkını konsorsiyum aldı. Devletin kasasından da tek bir kuruş çıkmadı.

3. HAVALİMANI İLE DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ ?

dhmi

Apronmedya: Sayın Birdal, 3. havalimanı Türkiye’ye ve vatandaşa ne fayda sağlayacak? Burası açıldığında Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Orhan Birdal: Bu havalimanı yapılınca dünya coğrafyası itibariyle Türkiye kuzeyden güneye doğudan batıya kesişme noktasında hab olma özelliği artarak devam edecek. Atatürk Havalimanına gelemeyen pek çok şirket var. Çünkü slot veremiyoruz. Çünkü kapasitesi doldu. İlave uçmak isteyenlere izin veremiyoruz. Zaman zaman THY’na bile istedikleri gibi uçma izni veremeyebiliyoruz. Yeni liman yapıldığında bütün şirketler daha fazla uçmaya başlayacak. Bu da havacılık ekonomisine ciddi katkılar yapacak.

Apronmedya: Kaç milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak ?

Orhan Birdal: Yenisini bitirdiğimizde  90 milyon yolcu kapasite ile hizmet vereceğiz. Dolayısıyla gelmeyi düşünüp de gelemeyen şirketlerinde önü açılacak. Bu ivme devam edecektir. Bütün havayolu otoriteleri bu bölgede Türkiye’nin hava ulaşımında artış trendini sürdüreceğini ortak görüş olarak belirtiyor. Biz de bunun hazırlığını yapıyoruz bu havalimanı ile. Bugün baktığınızda uçak almak en kolayıdır. Eğer o uçağı indireceğiniz pistiniz yoksa bir anlamı yok. Gelecek olan şirketlerin önü açılmış olacak.

HAVACILIKTA EKSEN DOĞU’YA KAYIYOR !

Apronmedya:  3. havalimanı neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu birtakım çevrelerde ?

Orhan Birdal: Cevabı çok basit. Havacılıkta eksen batıdan doğuya doğru kayıyor. İstanbul Körfez Bölgesi ile Avrupa’nın arasında bir yerde. Önemli bir merkez durumunda. Doğu batıya yakınlığı itibariyle ara noktada. Bu eksenin Türkiye-İstanbul’a doğru kaydığını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte yerini sağlamlaştıracak. Fransa ve Almanya oralarda ciddi yoğunluk var. Bu iki ülke eksenin odak noktasıydılar. Ama İstanbul’da böyle bir tesis yapıldığında mıknatıs gibi buraya doğru çekecektir. Bu hem ekonominin hem de havacılık otoritelerinin ortak görüşüdür. Doğudaki ticari hareketlilik batıdakinden daha fazla durumdadır. Öyle olunca cazibe merkezi durumundadır doğu.

İNGİLİZ ALMAN VE FRANSIZ ŞİRKETLERİ HERGÜN BİZE GELİYOR !

Apronmedya: İstemezük diyenlerin ortak kaygıları ekonomik galiba ?

Orhan Birdal: Öyle düşünüyoruz. Bakın Çin’den Amerika’ya 20 saatte gidiyorsunuz. Ama Çin’den İstanbul’a 10 saatte geliyorsunuz. Ayrıca Afrika’da önemli bir faktör burada. Afrika kıtasına en güzel bağlantı veren havalimanı  İstanbul Atatürk Havalimanı’dır. THY’da ondan para kazanıyor. O zaman da böyle bir tesis kıskançlığa neden olabilir. İngiltere, Almanya ve Fransa bu tesis burada yapılıyor biz burada nasıl yer alabiliriz bunun hesaplarını yapıyor. Her gün bize bir şirket geliyor. Bu projenin içinde kendilerine yer arıyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI KALDIRILMAYACAK !

Apronmedya: 3. Havalimanından sonra Atatürk Havalimanı ne olacak ?

Orhan Birdal: Atatürk Havalimanı sözleşmemiz gereği ticari tarifeli uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır. Onun dışındaki Atatürk Havalimanı’nın bütün fonksiyonları aynen devam edecek.

SABİNA GÖKÇEN’E YENİ PİST YAPACAĞIZ !

sabihagokcen

                                                   İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Apronmedya: Birde İstanbul’un Anadolu yakası var. Sabiha Gökçen Havalimanı kapasite olarak yetiyor mu sayın Birdal ?

Orhan Birdal: Hayır yetmiyor. Kapasitesini doldurmuş durumda. Orası aslında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı ama oraya bir pist yapacağız. Çünkü şu anda kapasitesini doldurma noktasında. Önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksek.

Apronmedya: Ordu-Giresun Havalimanı bu yıl devreye girecek mi? İsmi ne olacak?

Orhan Birdal: İsmi Ordu-Giresun Havalimanı olacak. Her iki şehre de hizmet verecek. Yeni bir isim düşünülürse bu Bakanlar Kurulu’nda karar verilir. Öyle bir şey yok ama bu isim benimsendi.

Apronmedya: Efendim Rize Havalimanı yatırımı ne aşamada?

Orhan Birdal: Orası için de etüd çalışmalarımız devam ediyor.

GÖRSEL

Apronmedya / Özel Röportaj 

Devamını Oku

Genel

PEGASUS GENEL MÜDÜRÜ MEHMET NANE “YILIN CEO’SU” SEÇİLDİ

-

yayınlandı

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Perapost tarafından gerçekleştirilen ankete göre “Yılın CEO’su” seçildi.

Pegasus’un dijital dönüşümüne ettiği öncülük, misafiri merkeze koyan hizmet yaklaşımı, verimlilik odaklı yönetim biçimi, sivil toplum kuruluşlarında bugüne kadar aldığı ve devam ettiği görevler ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki aktif çalışmaları sebebiyle “Yılın CEO’su” unvanına layık görülen Mehmet Nane, plaketini Perapost Kurucu Ortağı ve Reklam Grup Direktörü Elçin Gocay’dan aldı.

Mehmet Nane, Perapost tarafından “Yılın CEO”su olarak seçilmenin ve çalışmalarının takdir edildiğini görmenin büyük bir gurur olduğunu belirterek, “Ekip ruhunun gücüne yürekten inanan bir profesyonel olarak, bu başarının arkasında kocaman, güçlü bir ekip olduğunu mutlulukla söylemek istiyorum. Pegasus’taki her bir çalışma arkadaşıma bana inandıkları ve büyüme hikayemize kattıkları için teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Genel

SABİHA GÖKÇEN’DE “EMPATİ KABİNİ”

-

yayınlandı

Her gün binlerce yolcunun kullandığı Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda “Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” sergisi açıldı. Sergide yer alan empati kabininde oluşturulan sesler ve görsel canlandırmalarla da şizofreni hastalarının yaşadıkları vatandaşların deneyimine sunuldu.

Şizofreniye karşı toplumsal bilinç oluşturmak ve ön yargılarla mücadele etmek amacıyla hazırlanan ‘Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda (İSG) iç hatlar giden yolcu katında açıldı. Abdi İbrahim Otsuka tarafından Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Çağlar Gözüaçık üstlendi. Her gün binlerce yolcunun kullandığı havalimanında açılan sergide geçmişten bugüne şizofreniye dair birçok bilgi de canlandırmalarla ziyaretçilere sunuldu. Sergideki empati kabininde sunulan sesler ve görsel canlandırmalarla şizofreni hastalarının yaşadıkları da vatandaşların deneyimine sunuldu. Kimi vatandaşlar, empati kabinin hastalığa karşı oluşturduğu deneyime dikkat etti. 5 yıldır Türkiye’nin pek çok noktasında vatandaşlarla buluşan sergiyi birçok yolcu dikkatle inceledi. İSG Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal ve Abdi İbrahim Otsuka yöneticisi Elif Elkin de şizofreniye dikkat çeken sergi hakkında bilgi verdi.

“Şizofreniyle ilgili ön yargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir sergi”
Serginin farkındalığa katkı sunmak adına önemli bir çalışma olduğunu ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İSG Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal, “Bugün burada ilk defa bizim dışımızda bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapıyoruz. Bu bir kere çok özel bir durum, bu sergi şizofreni hastalığına karşı olan ön yargıyı hem bilgilendirme hem de empati yoluyla deneyimleyerek önemli bir adım atıyor. Toplumda farkındalığı amaçlayan şizofreniyle ilgili ön yargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir sergi. Bize bu teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettik. Çünkü burası bir havalimanı günde 100 binden fazla insanın kullandığı bir yer. Ne kadar çok insana dokunabilirse bu sergi, bizim için de mutluluk verici olur. Herkes eleştirebiliyor ama işin empati kısmına gelince karşısındaki insanın yerine kendini koyma kısmında ne yazık ki eksiğimiz çok. Empati odasına bende girdim, deneyimledim. Bu insanların günlük yaşamında neyle sürekli yaşadığını burada çok rahat görebiliyorsunuz. Bu sergi bütünüyle özel ama bu kabin sergiyi daha da özel kılıyor” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık 2 buçuk milyon kişiye ulaştık”
Şizofreniye yönelik toplumda doğru olduğu sanılan birçok yanlış olduğunu ifade eden Abdi İbrahim Otsuka yöneticisi Elif Elkin, “Biz 2019 yılında bir araştırma gerçekleştirdik. Tamamen damgalama üzerine ve gördük ki maalesef toplumumuzda çok yanlış bilinen şeyler var. Örneğin her 10 kişiden biri şizofreni hastalığının bulaşıcı olduğunu düşünüyor. Bizim bu sergiyi kurma amacımız bu, aslında 5’inci yılımız onuncu sergimiz yaklaşık 2 buçuk milyon kişiye ulaştık. Ama tabi daha gidecek çok yolumuz ulaşmamız gereken çok insan var. Çok kapsamlı bir şekilde bu sergiyle tarihten bugüne Milattan öncesinden bugüne kadar tedavi yöntemleri şizofreninin algılanması, hastaların yaşadıkları bunlara aslında ışık tutmaya çalışıyoruz. Empati kabini benim için aslında bu serginin kalbi, çünkü toplum olarak empatiyi daha fazla yapmaya ihtiyacımız var. Empati kabinine girdiğiniz zaman tedavi görmeyen bir şizofreni hastasının nasıl sesler duyduğunu, nasıl görüntüler gördüğünü çok net anlayabiliyorsunuz. Bu bağlamda bize bu mekanı sağlayan Sabiha Gökçen Havalimanı’na da özellikle teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Deneyimi çok yüksek güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum”
Şizofreniye karşı serginin faydalı bilgiler verdiğini ve toplumdaki ön yargının kırılması adına serginin güzel bir çalışma olduğunu belirten Pelin Haytaç, “Gerçekten inanılmaz etkilendim, bir kutu gibi içeride sesler duyuyorum. Duyduğum sesler bana “uzaktan geldiler, seni alıp götürecekler” şeklinde sanki beynime girmeye çalışan sesler gibi. Biliyorum ki şizofreni hastaları her gün bu seslerle muhatap oluyor. Gerçekten onları anladım. Deneyimi çok yüksek güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Tarih boyunca şizofreni hastalarının yaşantılarına ayna tutan, hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemleri, bilimin ve toplumların konuya yaklaşımlarını gösteren sergi 8 Şubat tarihine kadar yolcuların ziyaretine açık olacak.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Dünyadan Haberler

ABD VENEZUELA’YA AİT 15 UÇAĞI KARA LİSTEYE ALDI

-

yayınlandı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela petrol şirketi PDVSA’ya ait 15 uçağı kara listeye aldıklarını açıkladı.

Bakan Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu uçaklardan bazılarının Karayipler’in hava sahasında ABD uçaklarını taciz ettiğini savunarak, bu durumun alınan kararda etkili olduğunu vurguladı.

Pompeo, ayrıca uçakların Devlet Başkanı Nicholas Maduro’ya destek veren hükümet yetkililerinin taşınmasında da kullanıldığına dikkat çekerek, “ABD, Venezuela Hükümetine ait mal varlıklarını hedef almaya devam etmektedir. Bu karar, Maduro’nun iktidarı gasbetme girişimlerini durdurmak, özgür ve adil bir seçimin yapılmasını sağlamak ve demokrasiye geçişi desteklemek adına verilen çabaların bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Amerikan şirketlerini söz konusu uçaklarla yakıt satımı dahil, hiçbir iş birliği yapmaması konusunda uyardıklarını belirten Pompeo, “ABD ve dünyanın dört bir yanındaki demokratik müttefikleri, Maduro’nun vahşi ve diktatörce eylemlerini reddeden Venezuela halkına bağlı kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2014 - 2019 Apronmedya