Apronmedya Özel HaberiGüncel Haberler

THK ÜNİVERSİTESİ’NDE YENİ DÖNEM !

Türkiye’nin ilk havacılık üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yeni yönetim işbaşı yaptı. Kurucu Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban’ın görev süresinin dolması ve THK eski Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın tutuklanmasının ardından oluşan yönetim boşluğunun giderilerek 13 kişilik yeni mütevelli heyetinin YÖK’e bildirildiği öğrenildi.

Türk Hava Kurumu’nun en önemli organlarından biri olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde taşları yerinden oynatan gelişmeler yaşandı.

thk üniversitesi

Apronmedya.com’un edindiği bilgilere göre aynı zamanda üniversitenin de mütevelli heyetini seçmekle yetkili olan THK Havacılık Vakfı aldığı kararlarla THK’nın tutuklu eski Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın tüm görev ve yetkilerini kaldıran bir karar alarak vakıf defterine işledi. Osman Yıldırım ve diğer adaylardan boşalan üyelikler için yeniden seçim yapan THK Havacılık Vakfı yeni yönetimini de bu şekilde belirlemiş oldu.

Edinilen bilgilere göre THK Havacılık Vakfı’nın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

1-Erkan Karaaslan

2-Nuri Şişman

3-Nusret Şimşek

4-Mustafa Gedük

Bir devir bitti !

Alınan radikal kararlar sonrası eski Genel Başkan Osman Yıldırım’ın kurum ile olan son bağını da koparan THK Havacılık Vakfı ‘nın ilk icraatı ise 19 Mart 2014 tarihinde görev süresi dolan THK Üniversitesi’nin mütevelli heyetini seçmek oldu. Akademisyen ağırlıklı oluşturulan ve şubeler dengesinin de korunduğu gözlenen yeni mütevelli heyetinin başkanlığına ise THK Genel Başkanı Vacit Öktem’in de önerisiyle Doç. Dr. Tacettin Güçer’in getirildiği öğrenildi. 

tacettingucer

İşte yeni mütevelli heyeti !

Apronmedya.com’un edindiği bilgilere göre THK Üniversitesi’nin yeni mütevelli heyeti şu isimlerden oluştu:

1-Vacit Öktem / THK Genel Başkanı

2-Doç. Dr. Tacettin Güçer /THK Çankaya Şube Başkanı

3-Nuri şişman /THK Yönetim Kurulu Üyesi

4-Erkan Karaaslan /THK Havacılık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

5-Ferhat Bayrak / THK Akyurt Şube Başkanı

6-Mustafa Gedük / THK Erzincan Şube Başkanı

7-Lütfi Tunca / THK Altındağ Şube Başkanı

8-Emine Düzen /THK Sincan Şube Başkanı

9-Sadık Karayel / THK eski Altındağ Şube Başkanı

10-Prof. Dr. Hasan Kazdağlı /Ekonomi Bakanlığı Başdanışmanı

11-Prof. Dr. Mehmet Önder / Hacettepe Üniversitesi

12-Prof. Dr. Veli çelik/ Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

13-Zeki Güngör / Emekli Ağır Ceza Hakimi

YÖK’e bildirildi !

THK Üniversitesi’nin bundan sonraki çalışmalarını yürütecek yönetimini de seçecek olan yeni mütevelli heyeti listesinin 20 Mart tarihinde YÖK’e bildirildiği öğrenildi. Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 20. Maddesine göre mütevelli heyetinin göreve başlaması için YÖK’dan onay alma zorunluluğu bulunmuyor. Edinilen bilgilere göre yeni mütevelli heyetinin rektörlük için adayını henüz YÖK’na bildirmediği, mevcut rektör vekili Prof. Nevin Yörük ile bir süre daha devam etme kararı aldığı öğrenildi.

Ekonomi Bakanı’nın Başdanışmanı da heyette !

Türkiye’nin ilk havacılık üniversitesi sloganıyla 2011 yılında büyük umutlarla kurulan THK Üniversitesi, geçen 4 yılda hedeflerini yakalamakta zorlandı. Profesör sayısı 10’un altında olan üniversiteler listesinde başı çeken THK Üniversitesi’nin yeni mütevelli heyetinin akademisyenleri de içine alan bir yapıda oluşturulması, kamuoyundaki itibar kaybının giderilmesi olarak yorumlandı. Yeni mütevelli heyetinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Başdanışmanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı’nın olması da dikkat çekti. 

hasankazdagli

Vakıf Senedinde devrim gibi değişiklik !

THK Derneği ile THK Havacılık Vakfı arasında zaman zaman yaşanan yönetim sorunlarının giderilmesi için vakıf senedinde devrim gibi bir değişiklik yapıldığı da apronmedya.com’un edindiği bilgiler arasında yer aldı. Edinilen bilgilere göre THK Havacılık Vakfı senedinde yapılan değişiklikle bundan sonra yapılacak olan seçimli genel kurullarda seçilecek olan THK Genel Başkanı, THK Genel Başkan Yardımcısı, THK Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve THK Merkez Denetleme Kurulu Başkanı olacak kişiler THK Havacılık Vakfı Mütevelli Heyeti’nin doğal üyesi sayılacaklar.

Apronmedya / Özel Haber

Show More

3 thoughts on “THK ÜNİVERSİTESİ’NDE YENİ DÖNEM !”

  1. Ama ne yalan. Yapılan vakıf senedi değişikliğ 2018 den itibaren geçerli olacak. Mevcutta hala sincandan yönetliyor. Ekibi allasanız pullasanız da ısman yıldırım ekibi. Size kuşlar bile güler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.