Güncel Haberler

DHMİ Yeni Havalimanı İçin Hız Kesmeden Çalışıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak, İstanbul Yeni Havalimanı Faz-1a Hava Sahası düzenlemelerinin gerçek operasyon ortamındaki muhtemel yansımalarına yönelik test çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Ocak twitter üzerinden yapçığı açıklamada, “Bunun için Gerçek Zamanlı Hava Trafik Kontrol Simülasyonu (ATC-RTS) sisteminden yararlanıldı. ” dedi.

Ocak konu ile ilgili şu mesajları verdi:

“Memnuniyet verici bir hızla ilerleyen İstanbul Yeni Havalimanı’nın hedeflenen açılış tarihinde tüm fonksiyonlarıyla hazır hale getirilmesi önem taşıyor. Bu bilinçle, inşaatın hızına uygun şekilde tüm hazırlıkları tamamlamak için ilgili kuruluşlarla koordineli şekilde çalışıyoruz. Hava sahası düzenlemeleri ve yeniden düzenlenen İstanbul hava sahasına kontrolörlerimizin intibakı, hazırlık çalışmalarının önemli bir aşamasını teşkil ediyor. Büyük ilerleme kaydettiğimiz bu hususlarda bilgi vermek istiyorum kıymetli takipçilerime. İstanbul’daki havalimanlarına (AHL,Sabiha Gökçen ve İstanbul Yeni Havalimanı) iniş kalkış yapacak uçaklara hava trafik
kontrol hizmetinin verildiği İstanbul hava sahası tamamen yenilenerek bu havalimanları için uyduya dayalı standart geliş/kalkış usullerinin taslakları hazırlandı.
Yeni Hava Sahası Tasarımına uygun şekilde, İstanbul Hava Sahasındaki mevcut sektör yapısına, ihtiyaç duyulan 7 ATC sektörü daha eklenmesi planlandı.
AHL Trafik Kontrolörlerinden bir Ekip oluşturularak, Genel Müdürlüğümüz gözetiminde hazırlanan taslak Hava Sahası Tasarımlarının ilk değerlendirilme aşaması tamamlandı. Bu değerlendirmelerde, milli imkânlarla geliştirilen atcTRsim kullanılarak test ve deneme çalışmaları yapıldı. Aynı zamanda, İstanbul Yeni Havalimanı Faz-1a Hava Sahası Düzenlemelerinin gerçek operasyon ortamındaki muhtemel yansımalarına yönelik test çalışmaları yapıldı. Bunun için gerçek Zamanlı Hava Trafik Kontrol Simülasyonu (ATC-RTS) sisteminden yararlanıldı. Eurocontrol ile Kuruluşumuz arasında 2017 Nisan ayında imzalanan anlaşma kapsamında, gerekli hazırlık süreci tamamlandı.Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrolörlerinin tamamı için Fransa’daki Eurocontrol Deney Merkezi’nde İstanbul Yeni Havalimanı ATC-RTS
Simülasyonları başlatıldı. 2017 Ekim -2018 Ocak ayı arasında planlanan toplam 8 hafta sürecek simülasyonlarda, Hava Trafik Kontrol Personelinin tamamen yenilenen Hava Sahasına adaptasyonu hedefleniyor. Dördüncü haftasına giren ve Uluslararası düzeyde ilgi gösterilen simülasyonlara, bugüne kadar Avrupa’daki muhtelif hava seyrüsefer hizmet sağlayıcıları tarafından ziyaretler düzenlendi.”

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.