Güncel Haberlerİstanbul Yeni Havalimanı

Bakan Arslan: Havalimanımız Açılmadan Önce Cumhurbaşkanımızı Davet Edeceğiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının 29 Ekim 2018’e yetiştirilmesine ilişkin herhangi bir sıkıntının olmadığını vurgulayarak, “Havalimanımız açılmadan önce sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edeceğiz. Hem pisti kullanacağız hem de terminalimizde çok ciddi ilerlemeler var onu da yerinde inceleyeceğiz.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan,yaptığı açıklamada, İstanbul’a yapılacak  yeni havalimanında yakın zamanda incelemelerde bulunduğunu anımsatarak,  ilerlemelerin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Birbirini tamamlayan ve takip eden birçok çalışmanın aynı anda  yürütüldüğünü vurgulayan Arslan, havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2018’e  yetişmesine ilişkin herhangi bir sıkıntının olmadığının altını çizdi. Arslan, şubat ayında birinci pistin uçakların inebileceği hale  geldiğine işaret etti. Söz konusu pistin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce uygun olduğunun bildirildiğini anlatan Arslan şunları kaydetti:  “Bir tek gece uçuşu için ışıklandırılması ve enerji verilmesi  gerekiyordu ki onu da yaptık. Enerji verildi, herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Şu  anda 24 saatlik periyotta o piste uçak inebilir hale geldi. ‘Sayın  Cumhurbaşkanımız ilk uçuşu yapabilir mi?’ diye teklifimiz vardı ancak uçak hazır  olduğu halde böyle bir organizasyon gerçekleşmedi. Pistimiz hazır, gerisi sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri diye belirmiştik, böyle bir şey olmayacağı bize ifade  edilmişti. Ancak önümüzdeki dönemde havalimanımız açılmadan önce sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edeceğiz, onlar da ‘olabilir’  dediler. Hem pisti kullanacağız hem de terminalimizde çok ciddi ilerlemeler var  onu da yerinde görebilmeleri için sayın Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz.”

Arslan, 29 Ekim’de açılışın gerçekleşmesinin ardından bir iki günlük  periyotta havayolu şirketlerinin taşınmasına ilişkin işlemlerin tamamlanacağını  ifade ederek, 30 Ekim itibarıyla hizmetlerin etap etap yeni havalimanından  verilmeye başlanacağını sözlerine ekledi.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.