Dünyadan HaberlerGüncel Haberler

Amerika’nın Laptop Yasağı Avrupa’ya Sıçradı

Laptop yasağı artık Avrupa ülkelerinden Amerika’ya yapılacak olan uçuşlarda da uygulanmaya başlanacak. Avrupa Komisyonu, havalimanlarından yasak için hazırlık yapmasını istedi.

ABD, mart ayında içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden Amerika’ya yapılacak direkt seferlerde, cep telefonundan büyük elektronik cihazların (tablet, laptop) kabine alınmasını yasaklamıştı. Amerika’dan sonra İngiltere de aynı yasağı Türkiye, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Tunus ve Lübnan’a uygulamıştı.

DİĞER ÜLKELERİN ARDINDAN SIRA AVRUPA’DA

ABD yönetiminin kararı doğrultusunda, Türkiye ve diğer ülkelerin ardından tüm Avrupa ülkelerine,  elektronik cihazların kullanımına ilişkin kısıtlama getirilecek. Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası Havalimanları Komisyonu’na (ACI) verdiği bilgiye göre yasak önümüzdeki günlerde başlayacak. Yasak ile ilgili detaylar Avrupa Komisyonu Havacılık Güvenliği toplantısında belli olacak.

THY, UÇAKTA LAPTOP DAĞITIYOR

ABD ve İngiltere’ye yapılan direkt uçuşlarda elektronik cihazların kullanımına gelen kısıtlamanın ardından Türk Hava Yolları, ABD uçuşlarında business yolcularına laptop dağıtmaya başlamıştı. Bazı Türk yolcular ise elektronik cihazlarını yanında taşıyabilmek için ABD’ye,  Avrupa’dan aktarmalı uçuşları tercih ediyordu. Avrupa’ya da uygulanacak elektronik cihaz yasağının ardından, THY’nin bu yolcuları yeniden kazanması bekleniyor.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.